İnmeli hastalarda robotik rehabilitasyon kullanılarak verilen çapraz eğitimin üst ekstremite motor fonksiyon ve kuvvetine etkisi
Effect of cross education using robotic rehabilitation on upper extremity motor function and strength in stroke patients
- Tez No: 957810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜSTEM MUSTAFAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnme sonrası üst ekstremitelerde (ÜE) meydana gelen motor disfonksiyon, bireylerin aktivite düzeylerini kısıtlamaktadır. Geleneksel rehabilitasyon sıklıkla kontralezyonel ÜE'ye odaklansa da son yıllarda çapraz eğitim gibi yenilikçi yaklaşımlar öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, inmeli hastalarda robotik rehabilitasyon (RR) kullanılarak verilen çapraz eğitimin ÜE motor fonksiyon ve kuvvetine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya dahil edilen 22 inme hastası randomize olarak Çapraz Eğitim Grubu (ÇEG) ve Kontrol Grubuna (KG) ayrıldı. Katılımcılar 5 hafta, haftada 5 gün fizyoterapi eğitim programına katıldı. Bu programda, haftada 3 gün, 45'er dk konvansiyonel rehabilitasyon ve daha fazla etkilenmiş taraf ÜE'ye haftada 2 gün, 40'ar dk RR uygulandı. Ayrıca, RR seansları öncesinde her iki gruba haftada 2 gün, 20 dakikalık ek müdahale uygulandı: ÇEG'ye daha az etkilenmiş taraf ÜE'ye RR kullanılarak çapraz eğitim; KG'ye ise alt ekstremite egzersizleri verildi. Klinik ölçümler müdahale öncesi ve sonrasında yapıldı. Motor fonksiyon, Fugl Meyer Üst Ekstremite Değerlendirmesi (FM-ÜE), Action Research Arm Test (ARAT) ve Kutu ve Blok Testi (KBT) ile; kuvvet, el kavrama kuvveti, izometrik dirsek fleksiyon ve ekstansiyon kuvveti ölçümleriyle; günlük yaşam aktiviteleri Modifiye Barthel İndeksi (MBİ); yaşam kalitesi ise İnme Etki Ölçeği (İEÖ) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Motor dysfunction in the upper extremities (UE) after stroke limits individuals' activity levels. Although traditional rehabilitation often focuses on the contralesional UE, innovative approaches such as cross education have gained prominence in recent years. The aim of this study is to investigate the effect of cross education using robotic rehabilitation (RR) on UE motor function and strength in patients with stroke. Twenty-two stroke patients included in the study were randomly assigned to the Cross Education Group (CEG) and the Control Group (CG). The participants underwent a physiotherapy training program 5 days a week for 5 weeks. In this program, conventional rehabilitation was administered 3 days a week for 45 minutes, and RR was applied to the more affected side UE 2 days a week for 40 minutes. In addition, prior to each RR session, both groups underwent a 20-minute intervention twice weekly: the CEG received cross education training on the less affected UE using RR, whereas the CG performed lower extremity exercises. Clinical measurements were conducted before and after the intervention. Motor function was evaluated using the Fugl-Meyer Assessment for the Upper Extremity (FM-UE), the Action Research Arm Test (ARAT), and the Box and Block Test (BBT); strength was assessed through measurements of hand grip strength and isometric elbow flexion and extension strength; activities of daily living were evaluated using the Modified Barthel Index (MBI), and quality of life was assessed using the Stroke Impact Scale (SIS).