NGC 3114 açık yıldız kümesinin başlangıç kimyasal yapısının geç tayf türü cüce ve dev üyelerin tayfsal analiziyle belirlenmesi
Characterizing the initial chemical composition of the open cluster NGC 3114 through spectral analysis of late type dwarf and giant members
- Tez No: 957830
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGAHAN KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında NGC 3114 Açık Kümesi'ne üye 27 F tayf türü cüce ve 3 K tayf türü dev yıldızın European Southern Observatory (ESO)'deki VLT (Very Large Telescope) dizisine bağlı FLAMES/GIRAFFE tayfçekeri kullanılarak çözünürlüğü 7800 - 25900 arasında olan ve 4500–7170 Å dalgaboyu aralığında elde edilen tayflar aracılığıyla kimyasal bolluk analizi gerçekleştirildi. Yıldızların etkin sıcaklıkları, yüzey çekim ivmeleri, izdüşüm dönme hızları, dikine hızları ve mikrotürbülans hızları sırasıyla ±150 K, ±0.15 dex ve ±0.2 km s-1 belirsizlikleri dahilinde belirlendi. Bu parametrelerin tespiti için hem fotometrik (Gaia GBBPGRP) hem de tayfsal (H ve demir çizgileri) yöntemlerden faydalanıldı. Yıldızların uzay hızı bileşenlerinden küme üyelikleri denetlendi. 30 yıldızda 27 adete kadar kimyasal element (C, Na, Mg, Si, S, Ca, Sc, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Sr, Y, Zr, Ba, La, Ce, Nd, Sm, Pr, Tb ve Dy) için bolluklar yerel termodinamik dengeyi kabul eden model atmosferlerle üretilmiş sentetik tayfların gözlemsel tayflara uyumlanmasıyla belirlendi. Ancak, cüce yıldızların tayflarının sinyal-gürültü oranının oldukça düşük olması element bolluk değerlerinin yıldızdan yıldıza büyük saçılmalar sergilemesine neden oldu. Kümesinin ortalama metal bolluğu [Fe/H]=–0.06±0.08 dex olarak hesaplandı. Diğer elementlerin kimyasal bolluklarının ise belirsizlik sınırları içinde çoğunlukla Güneş'inkiyle benzer olduğu görüldü. Sonuçlar önceki çalışmalarla ve benzer kümelerinkiyle karşılaştırıldı. Diğer kümelerden farklı olarak, bu çalışmada incelenen NGC 3114 kümesinin atmosferinde demir komşuluğundaki elementlerin küçük bir miktar az olduğu görüldü. Küme için Sm, Pr, Tb ve Dy ağır elementlerinin bollukları ilk defa bu tez çalışmasında ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
.In this master's thesis, a chemical abundance analysis was performed for 27 F-type dwarf stars and 3 K-type giant stars that are members of the open cluster NGC 3114. The analysis was based on spectra obtained using the FLAMES/GIRAFFE spectrograph, which is part of the VLT (Very Large Telescope) array at the European Southern Observatory (ESO). The spectra, with resolving powers ranging from 7800 to 25900, cover the wavelength range of 4500–7170 Å. The effective temperatures, surface gravities, projected rotational velocities, radial velocities, and microturbulent velocities of the stars were derived with uncertainties of ±150 K, ±0.15 dex, and ±0.2 km s⁻¹, respectively. Both photometric (Gaia GBBPGRP) and spectroscopic (Hβ and iron lines) methods were employed to derive these parameters. Cluster membership was verified through analysis of space velocity components of the stars. Abundances for up to 27 chemical elements (C, Na, Mg, Si, S, Ca, Sc, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Sr, Y, Zr, Ba, La, Ce, Nd, Sm, Pr, Tb, and Dy) were derived in 30 stars by fitting synthetic spectra, computed under the assumption of local thermodynamic equilibrium (LTE), to the observed spectra. However, the relatively low signal-to-noise ratios of the dwarf star spectra led to significant star-to-star scatter in the derived abundances. The mean metallicity of the cluster was determined to be [Fe/H] = –0.03 ± 0.04 dex. The abundances of other elements were found to be mostly solar within the uncertainty margins. The results were compared with those of previous studies and other similar clusters. Unlike the other clusters, it was observed that the iron-peak elements in the atmosphere of the NGC 3114 cluster are slightly depleted, although still within the margin of error. Notably, this thesis presents, for the first time, the abundances of the heavy elements Sm, Pr, Tb, and Dy for the cluster.