Menopoz döneminde eş desteğinin kadınların yaşam kalitesine etkisi
The effect of spouse support on women's quality of life during menopause
- Tez No: 957831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜMRÜT YILAR ERKEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Çalışma menopoz döneminde eş desteğinin kadınların yaşam kalitesi üzerinde etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç Yöntem: Tanımlayıcı türde planlanan çalışma Tokat Gaziosmanpaşa Üniversite Hastanesine 08/2024-12/2024 tarihleri arasında başvuran menopoza girmiş 200 kadın ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Menopoz Eş Desteği Ölçeği, Utian Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalaması 57.18±8.30, evlilik yılı ortalaması 35.32±10.95 , menopoz yaş ortalaması 46.11±4.94 ; menopoz süresi ortalaması 11.23±8.09 ; menstrual siklus başlama yaş ortalaması 12.55±1.66 . Kadınların %85.5'inin doğal yol ile menopoza girdiği, %59.5'inde menopoza yönelik şikâyet olmadığı, menopozal şikayeti olanların %48.4'ünün sıcak basması/terleme şikayetinin olduğu, %90.5'inin menopoz şikayetlerine yönelik tedavi almadığı, %92'sinin menopoza yönelik psikolojik destek almadığı, %62'sinin menopoza yönelik bilgi almadığı belirlenmiştir. Çalışmada, Menopoz Eş Desteği Ölçeği toplam puan ortalaması 106.51±40.11, alt boyutların puan ortalaması“duygusal destek”için 33.87±13.42,“araçsal destek”için 16.32±8.69,“değer verme desteği”için 39.82±14.73,“cinsel yakınlık desteği”için 16.49±9.07; Utian Yaşam Kalitesi Ölçeği toplam puan ortalaması 58.56±6.42, alt boyutların puan ortalaması“meslek/iş yaşam kalitesi”için 17.56±2.88;“cinsel yaşam kalitesi”için 7.66±1.98;“sağlıklı yaşam kalitesi”için 18.99±3.17;“emosyonel yaşam kalitesi”için 14.35±2.83 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted to determine the effect of spousal support on women's quality of life during menopause. Materials and Methods: The descriptive study was conducted with 200 women who applied to Tokat Gaziosmanpaşa University Medical Faculty Hospital between 08/2024-12/2024 and entered menopause. Personal Information Form, Menopause Spousal Support Scale, Utian Quality of Life Scale were used to collect research data. Findings: The mean age of the women participating in the study was 57.18±8.30 years, the mean year of marriage was 35.32±10.95 years, the mean age of menopause was 46.11±4.94 years; the mean duration of menopause was 11.23±8.09 years; the mean age of menstrual cycle onset was 12.55±1.66 years. It was determined that 85.5% of women entered menopause naturally, 59.5% did not have complaints related to menopause, 48.4% of those with menopausal complaints had complaints of hot flashes/sweating, 90.5% did not receive treatment for menopausal complaints, 92% did not receive psychological support for menopause, and 62% did not receive information about menopause. In the study, the total mean score of the Menopause Spousal Support Scale was 106.51±40.11, the mean scores of the sub-dimensions were 33.87±13.42 for“emotional support,”16.32±8.69 for“instrumental support,”39.82±14.73 for“appreciation support,”and 16.49±9.07 for“sexual intimacy support.”The total mean score of the Utian Quality of Life Scale was 58.56±6.42, and the mean scores of the sub-dimensions were 17.56±2.88 for“professional/work life quality”; 7.66±1.98 for“sexual life quality”; 18.99±3.17 for“healthy life quality”; and 14.35±2.83 for“emotional life quality”.