Sağlıklı bireylerde farklı çömelme egzersiz paternlerinin etkinliği: Randomize kontrollü çalışma
The effectiveness of different squat exercise patterns in healthy individuals: A randomized controlled trial
- Tez No: 957832
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM ÇALI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ŞEVGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, sağlıklı yetişkinlerde iki farklı çömelme egzersiz eğitiminin kişilerin bel ağrısına, dengesine, kas gücü ve çevikliğine etkilerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Fiziksel olarak aktif olan ve herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan 60 katılımcı (18-30 yaş), randomize olarak üç gruba ayrılmıştır: Dizlerin ayak parmaklarını geçtiği çömelme egzerisizi grubu (ApG,n=20), Dizlerin ayak parmaklarını geçmediği çömelme egzerisizi grubu (ApGm, n=20) ve günlük yaşam aktivitelerini devam ettiren Kontrol Grubu (KG, n=20). Egzersiz grupları, 4 hafta boyunca haftada 3 gün squat protokölünü telerehabilitasyon ile aldı. Değerlendirmelerde Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi Kısa Formu (UFFA), algomere, Y denge testi, Modifiye borg skalası, Oswestry bel ağrısı anketi, 2000 Uluslararası Diz Dokümantasyon Komitesi (IKDC) Subjektif Diz Formu ve My jump 2.0 sürümü kullanıldı. Analizlerde, grup içi analizlerinde hem ayak parmaklarını ApG hem de geçmeyen squat paterni uygulayan gruplarda; bazı kas kuvveti, bel ağrısı ve performans ölçümlerinde anlamlı iyileşmeler gözlemlenmiştir. Özellikle hamstring, iliak ve L1-L3 bölgesi gibi anatomik bölgelerde; ayrıca SJ ve CMJ sıçrama türlerinde pozitif gelişmeler elde edilmiştir. Kontrol grubunda ise zamanla gözlenen değişimler, egzersiz uygulayan gruplara kıyasla sınırlı düzeyde kalmıştır ve sistematik bir gelişim eğilimi sergilememiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda ise genel olarak istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmamıştır (p > 0.05). Ancak, Hamstring Sol kasında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p = 0.037). Diğer tüm kas, performans ve ağrı parametrelerinde gruplar arasında anlamlı farklılık oluşmamıştır. Bu bulgular doğrultusunda, egzersizlerin bireysel düzeyde olumlu etkiler yarattığı; ancak grup düzeyinde karşılaştırıldığında bu etkilerin anlamlı farklılık yaratacak düzeye ulaşmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effects of two different squat exercise trainings on low back pain, balance, muscle strength, and agility in healthy adults. Sixty physically active participants aged between 18–30 years, without any health conditions, were randomly assigned to three groups: the squat group where the knees pass over the toes (ApG, n=20), the squat group where the knees do not pass over the toes (ApGm, n=20), and the control group (CG, n=20), who continued their daily life activities. The exercise groups followed a telerehabilitation-based squat protocol three times a week for four weeks. Assessments included the Short Form of the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ-SF), algometer, Y-balance test, Modified Borg Scale, Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire, 2000 International Knee Documentation Committee (IKDC) Subjective Knee Evaluation Form, and My Jump 2.0 application. Intra-group analyses revealed significant improvements in certain muscle strength, pain, and performance parameters in both the ApG and ApGm groups. Specifically, improvements were observed in anatomical areas such as the hamstring, iliac, and L1–L3 lumbar regions, as well as in SJ and CMJ jumping performance. In contrast, the control group showed limited changes over time, with no clear trend of systematic improvement. Between-group comparisons showed no statistically significant differences overall (p > 0.05), except for the left hamstring muscle, which presented a significant difference (p = 0.037). Based on these findings, it can be concluded that while squat exercises produced positive individual effects, these did not reach a statistically significant level when comparing the groups.