Kamuoyunda dezenformasyon yasası olarak adlandırılan yasal düzenlemelerin eleştirel bakışla değerlendirilmesi
A critical evaluation of the legal regulations referred to as the 'disinformation law' in public discourse
  1. Tez No: 957858
  2. Yazar: AYDIN KARABIÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİCABİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son yıllarda dijital medyanın etkisinin artmasıyla birlikte, bilgi kirliliği, dezenformasyon ve yalan haber gibi olgular toplumsal düzeni tehdit eden başlıca sorunlar arasında yer almaya başlamıştır. Bu bağlamda, Türkiye'de 2022 yılında yürürlüğe giren ve kamuoyunda“dezenformasyon yasası”olarak adlandırılan 7418 sayılı Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, ifade özgürlüğü ile kamusal düzenin korunması arasında yeni bir denge kurmayı hedeflemiştir. Ancak bu yasal düzenleme, içerdiği belirsiz kavramlar, geniş yorumlanabilir hükümler ve uygulanma biçimi bakımından hem hukuki hem de toplumsal açıdan yoğun eleştirilere konu olmuştur. Bu tez çalışması, dezenformasyon yasası olarak bilinen düzenlemeleri eleştirel bir perspektiften inceleyerek, ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü ve dijital iletişim hakları bağlamında olası etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, normatif bir yaklaşımla anayasa hukuku, insan hakları hukuku ve ceza hukuku çerçevesinde yasanın hukuki temelleri sorgulanmış; aynı zamanda karşılaştırmalı hukuk yöntemiyle benzer düzenlemelere sahip ülkelerin mevzuatları ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu çerçevede, dezenformasyonun toplumsal zararları ile yasaların bireysel hak ve özgürlükler üzerindeki sınırlayıcı etkileri arasında nasıl bir denge kurulabileceği sorusuna odaklanılmıştır. Çalışmanın temel bulgusu, dezenformasyonla mücadele amacı taşıyan düzenlemelerin meşru bir gerekçeye dayanmakla birlikte, demokratik toplum düzeni ile uyumlu olması için daha açık, öngörülebilir ve denetlenebilir şekilde formüle edilmesi gerektiğidir. Özellikle ifade özgürlüğü gibi temel hakların sınırlandırılmasında orantılılık ve gereklilik ilkeleri çerçevesinde daha hassas bir yasal dengeye ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the growing influence of digital media has significantly increased the prevalence of information pollution, disinformation, and fake news, which have emerged as key threats to public order and democratic processes. In response, Turkey enacted Law No. 7418 in 2022—publicly referred to as the“disinformation law”—amending the Press Law and several other legal codes. This legal regulation aims to establish a new balance between freedom of expression and the protection of public order. However, due to its ambiguous terminology, broad interpretative scope, and potential for misuse, the law has sparked considerable legal and societal criticism. This thesis critically examines the legal and normative foundations of the so-called disinformation law within the frameworks of constitutional law, human rights law, and criminal law. It evaluates the law's implications for freedom of expression, press freedom, and digital communication rights. Through a comparative legal analysis, the study also reviews similar legislation in other countries to identify best practices and potential pitfalls. The central question addressed is how to balance the legitimate aim of combating disinformation with the need to safeguard fundamental rights and democratic standards. The study finds that while the intention to curb disinformation is legally and socially justified, the legislative approach must be more transparent, predictable, and subject to effective oversight. It emphasizes the necessity of aligning such regulations with the principles of proportionality and necessity, particularly when they restrict fundamental freedoms. Ultimately, the research highlights the importance of formulating legal frameworks that are both effective in addressing digital harms and respectful of individual liberties in democratic societies.