TSRS 1 ve TSRS 2 kapsamında sürdürülebilirlik raporu hazırlama süreci: Uygulamalı bir rehber
Preparing sustainability reports under TSRS 1 and TSRS 2: A practical guide
  1. Tez No: 957857
  2. Yazar: BEYDA NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ UMUT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Finansal Raporlama ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sürdürülebilirlik, ekonomik kalkınma, çevre koruma ve toplumsal refahın dengeli bir biçimde sağlanmasını amaçlayan kapsamlı bir kavramdır. Günümüzde sürdürülebilirlik, işletmeler için yalnızca etik bir sorumluluk değil aynı zamanda rekabet avantajı sağlayan stratejik bir unsur olarak kabul edilmektedir. İşletmeler sürdürülebilirlik uygulamalarını paydaşlarına şeffaf bir şekilde sunmak ve bu alandaki performanslarını ortaya koymak için sürdürülebilirlik raporlamasına başvurmaktadır. Sürdürülebilirlik raporlaması, işletmelerin ekonomik, çevresel ve sosyal boyutlardaki etkilerini ölçmelerini, yönetmelerini ve ilgili paydaşlarla paylaşmalarını sağlar. Bu raporlama, işletmelerin sürdürülebilirlik performanslarının gelişimini izlemek için kritik bir araçtır ve giderek daha yaygın hale gelmektedir. Küresel ölçekte yaygınlaşan sürdürülebilirlik raporlaması için çeşitli standartlar ve rehberler geliştirilmiş olup, Türkiye'de Türkiye Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları (TSRS) bu alanda önemli bir rehberlik sağlamaktadır. Türkiye Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları (TSRS 1 ve TSRS 2), işletmelerin sürdürülebilirlik ve iklimle ilgili risk ve fırsatlarını finansal olmayan bilgilerle birlikte entegre şekilde açıklamalarını sağlayan kapsamlı bir raporlama çerçevesidir. Bu standartlar, işletmelerin uzun vadeli değer yaratma süreçlerini şeffaf ve hesap verebilir biçimde ortaya koymalarını hedeflemektedir. Bu tez kapsamında hazırlanan soru seti, sürdürülebilirlik raporu hazırlaması gereken işletmelerden TSRS 1 ve TSRS 2 standartlarının öngördüğü dört temel alanda (yönetişim, strateji, risk yönetimi ile metrikler ve hedefler) kapsamlı ve sistematik bilgi toplamayı amaçlamaktadır. Tezin son aşamasında ise mevcut raporların analizinin yapılabilmesi için ulusal ve uluslararası 18 rapor incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainability is a comprehensive concept that aims to achieve a balance between economic development, environmental protection, and social well-being. Today, sustainability is not only considered an ethical responsibility for businesses but also a strategic element that provides a competitive advantage. Businesses turn to sustainability reporting to transparently present their sustainability practices to their stakeholders and demonstrate their performance in this area. Sustainability reporting enables businesses to measure, manage, and share their economic, environmental, and social impacts with relevant stakeholders. This reporting is a critical tool for monitoring the development of a company's sustainability performance and is becoming increasingly widespread. Various standards and guidelines have been developed for sustainability reporting, which is becoming widespread globally, and the Turkey Sustainability Reporting Standards (TSRS) provide important guidance in this area in Turkey. The Turkish Sustainability Reporting Standards (TSRS 1 and TSRS 2) are a comprehensive reporting framework that enables companies to disclose their sustainability and climate-related risks and opportunities in an integrated manner alongside non-financial information. These standards aim to enable companies to present their long-term value creation processes in a transparent and accountable manner. The questionnaire developed within the scope of this thesis aims to collect comprehensive and systematic information from businesses required to prepare sustainability reports across the four key areas (governance, strategy, risk management, and metrics and targets) as outlined by TSRS 1 and TSRS 2 standards. In the final stage of the thesis, 18 national and international reports were reviewed in order to analyze the existing reports.