Ekonomik büyüme ve çevre kalitesi arasındaki ilişki: OECD ülkelerinden bulgular
The relationship between economic growth and environmental quality: Evidence of OECD countries
  1. Tez No: 957873
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ YİNANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH İSMAİL ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Artan nüfus, sanayileşme ve yaşam standartlarının yükselmesi, küresel enerji talebini önemli ölçüde artırmakta ve dolayısıyla fosil yakıtların kullanımını teşvik etmektedir. Fosil yakıtlardan kaynaklanan karbon emisyonları, çevresel bozulmayı artırmakta ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerini tehlikeye atmaktadır. Bu bağlamda, enerji tüketiminin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi ve bu ilişkinin niteliği ülkeler arasında farklılık göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, 2002–2022 döneminde 37 OECD ülkesine ait panel verileri kullanarak, karbon emisyonları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi yönetişim kalitesi göstergeleri çerçevesinde incelemektedir. Sabit etkiler panel regresyon modeli ve sabit etkili panel kantil regresyon yöntemi (MMQR) kullanılarak hem ortalama hem de dağılım boyunca heterojen etkiler analiz edilmiştir. Bulgular, ekonomik büyümenin karbon emisyonlarını artırdığını doğrularken, yönetimsel etkinlik düzeyinin artmasının beklentilerin aksine emisyonları artırıcı etkide bulunabileceğini göstermektedir. Buna karşın, düzenleyici kalitedeki artışın, özellikle yüksek emisyon seviyelerinde, karbon salımını azaltıcı yönde anlamlı etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada yalnızca ekonomik büyümenin değil, aynı zamanda güçlü ve çevreyle uyumlu bir kurumsal yapının da kritik öneme sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The rising population, industrialization, and improvements in living standards have significantly increased global energy demand, thereby encouraging the continued use of fossil fuels. Carbon emissions from fossil fuel consumption contribute to environmental degradation and pose a serious threat to the achievement of sustainable development goals. In this context, the impact of energy consumption on economic growth—and the nature of this relationship—varies across countries. This study aims to investigate the relationship between carbon emissions and economic growth within the framework of governance quality indicators, using panel data for 37 OECD countries over the period 2002–2022. Both a fixed-effects panel regression model and the Method of Moments Quantile Regression (MMQR) are employed to capture not only average effects but also heterogeneous impacts across the distribution. The findings confirm that economic growth increases carbon emissions. Interestingly, improved government effectiveness may, contrary to expectations, contribute to higher emission levels. However, enhancements in regulatory quality are found to have a statistically significant negative effect on carbon emissions, particularly at higher emission quantiles. These results highlight that achieving sustainable development goals requires not only economic growth but also the presence of robust and environmentally aligned institutional structures.