Pulmoner arteryel hipertansiyon hastalarında üst ekstremite aerobik ve kuvvet egzersizlerinin akut kassal, otonomik ve enerji harcaması cevaplarının incelenmesi
Investigation of acute muscular, autonomic and energy expenditure responses of upper extremity aerobic and strength exercises in patients with pulmonary arterial hypertension
  1. Tez No: 957875
  2. Yazar: JAN DİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Pulmoner arteriyel hipertansiyonda otonomik disfonksiyon, egzersiz sırasında kardiyovasküler yanıtların düzenlenmesini bozarak prognozu olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle, otonomik yanıtların değerlendirilmesi hem egzersiz fizyolojisinin anlaşılması hem de klinik yönetim açısından önemlidir. Bu çalışmada, PAH tanılı çocuk ve genç erişkinlerde üst ekstremiteye özgü aerobik ve kuvvet egzersizleri sırasında kas aktivasyonu, otonomik yanıtlar, enerji harcaması ve fonksiyonel kapasitenin akut değişimleri değerlendirildi ve sağlıklı bireylerle karşılaştırıldı. Çalışmaya 10–30 yaş aralığında 18 PAH'lı ve 15 sağlıklı birey dahil edildi. Fonksiyonel kapasite Glittre Günlük Yaşam Aktiviteler Testi, aerobik egzersiz kol ergometresi ile, kuvvet egzersizi ise % 30 1-RM yükle 12 tekrarlı olarak uygulandı .
Özet (Çeviri)
Autonomic dysfunction in pulmonary arterial hypertension (PAH) impairs cardiovascular regulation during exercise and negatively affects prognosis. Evaluating autonomic responses is therefore important for both understanding exercise physiology and guiding clinical management. This study investigated acute changes in muscle activation, autonomic responses, energy expenditure, and functional capacity during upper extremity-specific aerobic and strength exercises in children and young adults with PAH, compared with healthy peers. Eighteen PAH patients (aged 10–30 years) and fifteen healthy controls were included. Functional capacity was assessed with the Glittre Activities of Daily Living Test. Aerobic exercise was performed with an arm ergometer, and strength exercise at 30% of 1-RM for 12 repetitions. Muscle activation was measured by surface electromyography, autonomic responses by heart rate variability, energy expenditure by the SenseWear Armband, and vital signs and perceived exertion by standard methods.