Kendi kendine yardım ve fazlası ve göç sonrası yaşam zorluklarına destek müdahalesi: Türkiye'de yaşayan geçici koruma kapsamındaki Suriyeli kadınlar ile randomize kontrollü bir araştırma
Self-help plus and support intervention for post-migration living difficulties: A randomized controlled trial with Syrian women under temporary protection living in Turkey
  1. Tez No: 957876
  2. Yazar: ZEYNEP KEKLİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELA ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dünyada yerinden edilen insan sayısının artması, göçün psikolojik ve sosyal etkilerini azaltmaya yönelik müdahalelere ihtiyacı artırmıştır. Özellikle Türkiye gibi yüksek sayıda Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkelerde, bu nüfusun ruh sağlığını destekleyecek etkili müdahale programları önem taşımaktadır. Bu tez çalışması, Türkiye'de yaşayan ve Geçici Koruma Statüsü (GKS) altında bulunan Suriyeli kadınların psikolojik sıkıntılarını azaltmak amacıyla,“Kendi Kendine Yardım ve Fazlası”(KY+) müdahalesinin, göç sonrası yaşam zorluklarına odaklanan özel bir oturumla entegre edilerek uygulanmasının etkinliğini değerlendirmektedir. Araştırma, İstanbul'da bulunan Mülteciler ve Sığınmacılarla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nde, iki kollu, randomize kontrollü bir tasarımla gerçekleştirilmiştir. Toplam 177 katılımcı rastgele olarak müdahale (Göç Sonrası Yaşam Zorluklarına yönelik oturumla entegre edilmiş KY+) veya kontrol (Her Zamanki Gibi Tedavi) gruplarına atanmıştır. Katılımcıların psikolojik sıkıntı düzeyleri, yetiyitimi, psikolojik katılık, travma sonrası stres belirtileri, iyilik durumu ve göç sonrası yaşam zorlukları ölçümleriyle değerlendirilmiştir. Sonuçlar, müdahale grubundaki kadınların psikolojik sıkıntı düzeylerinde ve göç sonrası yaşam zorluklarına ilişkin algılarında anlamlı azalmalar olduğunu göstermektedir. Ayrıca müdahale grubu, psikolojik katılık ve genel iyilik durumlarında kontrol grubuna kıyasla daha iyi sonuçlar sergilemiştir. Bu bulgular, müdahalenin göç sonrası yaşam zorluklarına yönelik ek oturum ile birleştirildiğinde, sığınmacı kadınların ruh sağlığı ve sosyal uyumlarını desteklemede etkili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The growing number of displaced people worldwide has created the need for interventions to mitigate the psychological and social impacts of migration. Given Turkey's status as one of the primary host countries for Syrian refugees, the implementation of effective mental health intervention programs is both a critical public health priority and a moral imperative. This thesis evaluates the effectiveness of the“Self-Help Plus”(SH+) intervention integrated with a specialized session focusing on post-migration living difficulties, aimed at reducing psychological distress among Syrian women under Temporary Protection Status (TPS) residing in Turkey. The study was conducted using a two-arm randomized controlled design at the Refugees and Asylum Seekers Assistance and Solidarity Association in Istanbul. A total of 177 participants were randomly assigned either to the intervention group (SH+ integrated with a session targeting post-migration living difficulties) or to the control group (Treatment as Usual). Psychological distress, disability, psychological flexibility, post-traumatic stress symptoms, well-being, and post-migration living difficulties were assessed. Findings indicated significant reductions in psychological distress and perceptions of post-migration living difficulties among women in the intervention group. Moreover, the intervention group improved psychological flexibility and overall well-being outcomes compared to the control group. These results suggest that the SH+ intervention, when integrated with an additional session focusing on post-migration living difficulties, is effective in supporting the mental health and social integration of refugee women.