Patateslerde PVY, PVX ve PVS virüs hastalıklarının elısa ve RT-PCR yöntemiyle tanılanması
Identification of PVY, PVX and PVS virus disease on potatoes by using elisa and RT-PCR methods
  1. Tez No: 179930
  2. Yazar: PELİN GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MONA GAZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
İklim odasında yetiştirilen Lady Rosetta, Lady Olimpia, Russet Burbank, Hermes, Panda, Lady Claire ve Granola patates çeşitlerinde 2006-2007 yıllarında yürütülen bu çalışmada Patates X virüsü (PVX), Patates Y virüsü (PVY) ve Patates S virüsü'nün (PVS) saptanması ve yaygınlık oranlarının DAS-ELISA ve RT-PCR yöntemleriyle belirlenmesi ve sonuçların kıyaslanması amaçlanmıştır. Adı geçen patates çeşitlerinin yumruları filizlendirilmiş, her yumru bir örnek olarak alınmış ve yumrulardan gelişen yapraklar virüslerin testlenmesinde kullanılmıştır. Patateslerin yapraklarında hiçbir belirtiye rastlanmamıştır. Çalışmada toplam 304 örnek testlenmiştir. Tüm örnekler DAS-ELISA ve RT-PCR'a tabi tutulmuştur. DAS-ELISA testi ile 39 örnek, RT-PCR testleriyle 47 örnek PVY ile enfekteli bulunmuştur. En yüksek PVY enfeksiyonu Russet Burbank, Hermes, Granola, Panda ve Lady Rosetta'da tespit edilmiş, ancak Lady Olimpia ve Lady Claire çeşitlerinde PVY bulunamamıştır. Panda çeşidinde en yüksek PVS'ü saptanırken bunu Lady Claire ve Granola çeşitleri izlemiştir. Benzer şekilde DAS-ELISA testi ile 11 örnek, RT-PCR testleriyle 22 örneğin PVS ile enfekteli olduğu bulunmuştur. DAS-ELISA ile testlenen tüm örneklerde PVX saptanamamış ancak RT-PCR ile 2 örneğin PVX ile enfekteli olduğu ortaya konulmuştur. Testlenen örneklerin sadece 3 tanesi PVY ve PVS ile ve bir tanesi PVY ve PVX ile karışık enfekteli bulunmuştur. Bu çalışma patateslerde önemli üç virüs hastalığının simptom göstermeyen patates bitkilerinde de çok yaygın olduğunu ve RT-PCR yönteminin bu virüslerin saptanmasında ELISA'ya göre çok daha başarılı bir şekilde kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The identification and the prevelance of PVX, PVY and PVS on the Lady Rosetta, Lady Olimpia, Russet Burbank, Hermes, Panda, Lady Claire ve Granola potato cultivars grown in growth room by DAS-ELISA and RT-PCR and the comparison of results were aimed in the study conducted between 2006-2007. The seeds of all potato cultivars were sprouted and then each seed was taken as a sample and the leaves growing out from the seeds were used for virus-testing. No visual symptom was observed on the foliage of potatoes. A total of 304 samples were tested in the study. All samples were used in both DAS-ELISA and RT-PCR testings. 39 and 47 samples were found to be infected with PVY by DAS-ELISA and RT-PCR, respectively. The highest PVY infection was detected on Russet Burbank, Hermes, Granola, Panda and Lady Rosetta, but no infection could be found on Lady Olimpia and Lady Claire by PVY. Following Panda, Lady Claire and Granola cultivars had the highest PVS infection. Similarly, 11 samples were found to be infected with PVS by DAS-ELISA and 22 samples were found to be infected by RT-PCR. Although PVX was not detected in all tested samples by DAS-ELISA, two samples were found to be infected with PVX by RT-PCR. Only three samples were found to be mix-infected by PVY and PVS and one sample was found to be infected by PVX and PVY. The current study revealed the prevalence of three virus diseases on symptomless potato plants, and the success of RT-PCR in the detection of these viruses other than ELISA.