Pes planusu olan çocuklarda reaksiyon zamanı, denge ve fiziksel performans arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between reaction time, balance, and physical performance in children with pes planus
  1. Tez No: 957906
  2. Yazar: NİHAL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULENUR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
DOĞAN, N. Pes Planusu Olan Çocuklarda Reaksiyon Zamanı, Denge ve Fiziksel Performans Arasındaki İlişkinin İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi,Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2025. Bu çalışmanın amacı pes planusu olan çocuklarda reaksiyon zamanı, denge ve fiziksel performans arasındaki ilişkiyi incelemekti. Çalışmaya 5-12 yaşlarında pes planusu olan 22, olmayan 16 gönüllü çocuk dahil edildi. Çocukların gövde ve alt ekstremite reaksiyon zamanları Blazepod Trainer cihazı ile, statik dengeleri tek bacak üzerinde durma testi, dinamik dengeleri Y denge testi ve postüral stabilite ve salınımları Bertec kuvvet platformu kullanılarak değerlendirildi. Fiziksel performans parametreleri ise çeviklik için 4×10 mekik koşu testi ve patlayıcı güç için durarak uzun atlama testi ile ölçüldü. Pes planus grubu ve kontrol gruplarının yaş ve Vücut Kütle İndeksi (VKİ) parametreleri medyan değerleri sırasıyla 8 yıl, 16,45 kg/m2 ve 10 yıl,17,55 kg/m2 bulunurken gruplar bu parametreler açısından benzer özellikteydi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
DOGAN, N. Investigation of the Relationship Between Reaction Time, Balance, and Physical Performance in Children with Pes Planus, Hacettepe University, Graduate School of Health Sciences, Physical Therapy and Rehabilitation Program, Master's Thesis, Ankara, 2025. The aim of this study was to investigate the relationship between reaction time, balance, and physical performance in children with pes planus. Twenty-two children aged 5-12 years with pes planus and 16 children without pes planus were included in the study. Trunk and lower extremity reaction times of the children were evaluated using the Blazepod Trainer device; static balance was assessed with the Single leg stance test; dynamic balance with the Y balance test; postural stability with the Bertec force platform; and physical performance parameters were evaluated using the 4×10 shuttle run test for agility and the standing long jump test for explosive power. The median values of age and BMI parameters in the pes planus group and control group were 8 years, 16.45 kg/m2 and 10 years, 17.55 kg/m2, respectively, and the groups were similar in terms of age and BMI (p>0.05).