Major depresyon tanılı hastalarda solunum ve aerobik egzersizlerinin nöroprotektif ve inflamasyon biyobelirteçleri üzerine etkisi
Effects of respiratory and aerobic exercises on neuroprotective and inflammation biomarkers in patients with major depression
  1. Tez No: 957905
  2. Yazar: VEDAT KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, majör depresyon tanısı almış bireylerde standart tedaviye ek olarak uygulanan kısa süreli egzersiz programının inflamasyon, oksidatif stres ve nörotrofik faktörler üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Gereç-Yöntem: Çalışmaya uzman hekim tarafından majör depresyon tanısı konmuş 40 birey dâhil edildi. Katılımcılar rastgele şekilde deney (n=20) ve kontrol (n=20) gruplarına ayrıldı. Kontrol grubundaki bireyler yalnızca standart tedavi alırken, deney grubuna ek olarak 3 hafta boyunca günlük solunum egzersizleri ve haftada en az 3 gün 30 dakika yürüyüş egzersizi uygulandı. Her iki grupta müdahale öncesi ve sonrası dönemde IL-6, IL-1, TNF-α, IGF-1, FGF-2, EGF, TAS, TOS, OSİ ve F2-izoprostan düzeyleri değerlendirildi. Bulgular: IL-6, TAS, TOS, OSİ, FGF-2 ve EGF düzeylerinde grup, zaman ve grup*zaman etkileşimleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). F2-izoprostan düzeylerinde gruplar arasında kontrol grubunun anlamlı olarak daha yüksek skorlar sergilediği (p0.05). IGF-1 düzeylerinde zaman içinde anlamlı bir artış tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the effects of a short-term exercise program, in addition to standard treatment, on inflammation, oxidative stress, and neurotrophic factors in individuals diagnosed with major depressive disorder. Materials and Methods: A total of 40 individuals diagnosed with MDD by a specialist physician were randomly assigned to either the experimental group (n=20) or the control group (n=20). While the control group continued standard treatment, the experimental group received an additional 3-week intervention consisting of daily breathing exercises and walking exercises for at least 30 minutes, three times per week. Pre- and post-intervention serum levels of IL-6, IL-1, TNF-α, IGF-1, FGF-2, EGF, TAS, TOS, OSI, and F2-isoprostane were assessed in both groups. Results: No significant differences were observed in IL-6, TAS, TOS, OSI, FGF-2, and EGF levels across time, group, or group*time interaction (p>0.05). F2-isoprostane levels were significantly higher in the control group compared to the experimental group, although no significant changes were found over time or group*time interaction (p>0.05). IGF-1 levels showed a significant increase over time (p0.05).