Yapay zekȃ destekli uygulamalarla biyoloji dersi dolaşım sistemleri konusunun tasarlanması ve uygulanması
Designing and implementing the circulatory systems topic in biology lesson with artificial intelligence supported applications
  1. Tez No: 957912
  2. Yazar: FUNDA KOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ÖZMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, yapay zekâ destekli uygulamaların eğitimdeki rolünü biyoloji dersinde dolaşım sistemleri konusunun öğretimi bağlamında incelemektedir. Araştırmanın amacı, yapay zekâ destekli araçların biyoloji dersine nasıl etkili bir şekilde entegre edilebileceğini ve yapay zekâ destekli araçlarla desteklenmiş ders ile ilgili öğrenci deneyimleri ve görüşlerini incelemektir. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen yaşları 16 ile 17 arasında değişen 11. Sınıf MF öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışma, 2023-2024 akademik yılının ikinci döneminde gerçekleştirilmiştir. Çalışma 10 hafta boyunca yürütülmüş, uygulama 2 haftalık bir planlama ile gerçekleşmiştir. Nitel metotla yapılandırılmış çalışma bir eylem araştırması türü olan pratik eylem araştırmasıdır. Araştırmacı öğretmen tarafından hazırlanan içeriklere dair veriler, yarı yapılandırılmış görüşme ve araştırmacı günlüğü ile elde edilmiştir. Araştırmanın bulguları yapay zekâ destekli uygulamaların öğrencilerin motivasyonunu artırdığını, karmaşık kavramları daha kolay anlamalarına yardımcı olduğunu ve derslere olan ilgilerini olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Özellikle, dolaşım sistemleri gibi görselleştirilmesi zor olan konuların öğretiminde yapay zekâ araçlarının etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğrenciler kullandıkları yapay zekâ araçlarının bilgiye ulaşma hızından etkilenmekle birlikte gelecekte bu uygulamaların eğitimde yerinin daha fazla olacağını belirtmişlerdir. Buna rağmen öğretmenlerin dersteki rolü ve rehberliklerine ihtiyacın devam edeceğini ifade etmişlerdir. Çalışma, eğitimde yapay zekâ kullanımının yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi için yeni yaklaşımlar sunarak literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of artificial intelligence (AI)-supported applications in education within the context of teaching the circulatory system in a biology course. The aim of the research is to explore how AI-supported tools can be effectively integrated into biology lessons and to investigate students' experiences and opinions regarding lessons enhanced with AI-supported tools. The participants consist of 11th-grade science students (ages 16–17) selected through purposive sampling. The study was conducted during the second semester of the 2023–2024 academic year. It was carried out over a period of 10 weeks, with the implementation phase planned and executed over two weeks. Designed as a qualitative study, it follows a type of action research known as practical action research. Data related to the content prepared by the teacher-researcher were collected through semi-structured interviews and the researcher's journal. Findings indicate that AI-supported applications increased student motivation, facilitated comprehension of complex concepts, and positively influenced their engagement with the course. The tools proved particularly effective in teaching abstract and difficult-to-visualize topics such as the circulatory system. Students expressed appreciation for the rapid access to information provided by AI tools and acknowledged their potential for a more prominent role in future education. However, they also emphasized the continued necessity of teachers' roles and guidance in the learning process. This study contributes to the literature by offering new insights and approaches for the expanded and improved use of AI in education.