Basınç desteğı̇ ı̇çı̇n yükselme süresı̇nı̇n değı̇şmesı̇nı̇n serebral oksı̇jenasyona, perı̇ferı̇k oksı̇jen satürasyonuna, transkutan CO2 ve transkutan O2 üzerı̇ne etkı̇sı̇
Effect of changing rise time for pressure support on cerebral oxygenation, peripheral oxygen saturation, transcutaneous CO2 and transcutaneous O2
- Tez No: 957928
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Yenidoğan Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ALİYEV, Ferid, basınç desteği için yükselme süresinin değişmesinin serebral oksijenasyona, periferik oksijen satürasyonuna ve akciğer mekanikleri üzerine etkisi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, İleri Yenidoğan Araştırmaları Tezli Yüksek Lisans Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2025. Günümüzde yenidoğan bebeklerin ventilasyonunda akciğer koruyucu stratejiler ve gelişmiş ventilasyon teknikleri ile akciğer zedelenmesi minimumda tutulmaya çalışılmaktadır. Bu tez çalışmasında invaziv mekanik ventilasyon desteği alan yenidoğanlarda inspiratuvar akım-basınç başlangıç hızının yavaşlatılmasının ventilatör parametreleri, periferik oksijen satürasyonu ve serebral doku oksijenizasyonu üzerindeki etkilerini anlamayı amaçladık. Çalışma kriterlerini sağlayan toplam 17 yenidoğan çalışmaya dahil edildi. AC‐VG ventilasyon modunda Ti, VT, solunum sayı ve PEEP'in aynı ayarlandığı 3 farklı basınç yükselme sürelerinde ventilatör parametrelerinden ortalama hava yolu basıncı, PIP ve FiO2 ihtiyacı karşılaştırılmasında gruplar arasında fark görülmedi (sırasıyla p = 0.79, p = 0.09, p = 0.16). Benzer şekilde, AC‐VG modu ile ventilasyon sırasında farklı basınç yükselme sürelerinde serebral oksijenasyon değerleri ve periferik oksijen satürasyon ölçümlerinin karşılaştırılmasında gruplar arasında istatistiksel fark rastlanmadı (sırasıyla p = 0.76 ve p = 0.56).
Özet (Çeviri)
ALIYEV, Ferid, Effect of changing the rise time for pressure support on cerebral oxygenation, peripheral oxygen saturation and lung mechanics, Hacettepe University Health Sciences Institute, Advanced Neonatal Research Master's Program with Thesis, Master's Thesis, Ankara, 2025. Nowadays, lung protective strategies and advanced ventilation techniques are used in the in the ventilation of newborns to minimize lung injury. In this thesis study, we aimed to understand the effects of slowing down the inspiratory flow-pressure initial rate on ventilator parameters, peripheral oxygen saturation and cerebral tissue oxygenation in newborns receiving invasive mechanical ventilation support. A total of 17 newborns meeting the study criteria were included in the study. In the AC-VG ventilation mode, no difference was observed between the groups in the comparison of ventilator parameters such as mean airway pressure, PIP and FiO2 requirement at 3 different pressure rise times with the same setting of Ti, VT, respiratory rate and PEEP (p = 0.79, p = 0.09, p = 0.16, respectively). Similarly, no statistical differences were found amongthe groups in cerebral oxygenation values and peripheral oxygen saturation measurements during ventilation with different pressure rise times in AC-VG mode (p = 0.76 and p = 0.56, respectively). In the PSV-VG ventilation mode, where Ti, VT, respiratory rate and PEEP were set the same at three different pressure rise times, no differences ere found among the groups in terms of MAP and FiO2 requirements (p = 0.43 and p = 0.93, respectively).