8-12 yaş yüzücülerde 50m serbest stil yüzme hızı ile reaksiyon zamanı, denge, kuvvet ve antropometrik özellikler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationships between 50m freestyle swimming speed and reaction time, balance, strength and anthropometric characteristics in 8-12 year old swimmers
- Tez No: 957927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP İNCİ KARADENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Harekat ve Antrenman Bilimleri Ana BilimDalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, 8-12 yaş (10,57 ±1,21 yıl) arasındaki yüzücülerde 50 metre serbest stil yüzme hızı ile reaksiyon zamanı, denge, kuvvet ve antropometrik özellikler arasındaki ilişkileri incelenmektir. Çalışmanın örneklemi, Düzce ilinde spor kulüplerinde yer alan 35 lisanslı erkek (n: 18) ve kız (n: 17) yüzme sporcusu- öğrenciden oluşmaktadır. Katılımcılar, en az 1 senelik yüzme lisansı olan sporculardan seçilmiştir. Antropometrik özellikler için boy, vücut ağırlığı, el-kulaç uzunluğu, oturma yüksekliği ölçümleri alınmıştır. Reaksiyon zamanı için seçmeli görsel reaksiyon zamanı, denge için dinamik denge, kuvvet için el kavrama, patlayıcı kuvvet testleri (yatay ve dikey sıçrama) ve 50 m serbest stil yüzme hızı için su içinden kayarak başlayacak şekilde yüzme testi yapılmıştır. Ölçüm verilerinin analizi için SPSS 25 programı kullanılmıştır, minumum, maksimum, ortalama, standart sapma değerleri ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Verilerin normal dağılıp dağılmadığı, Shapiro-Wilk testi ile belirlenmiştir. Veriler normal dağılım gösterdiği için Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Anlamlılık değeri başlangıçta, p0,05) tespit edilmiştir. 50 m serbest stil yüzme hızı ile görsel seçmeli reaksiyon zamanı arasında anlamlı ilişki olmadığı saptanmıştır (p>0.05). 50 m serbest stil yüzme hızı ile çift ayak denge değerleri arasında negatif korelasyon olduğu (r= -,453 ; p= ,006) (p0,05) tespit edilmiştir. 50 m yüzme hızı ile dikey sıçrama (r= -,450 ; p= ,007), sağ el kavrama kuvveti (r= -,340 ; p= ,029) ve sol el kavrama kuvveti değerleri arasında negatif korelasyon (r= -,439 ; p= ,008) (p0.05) bulgulanmıştır. Sonuç olarak, 8-12 yaş grubu yüzücü çocuklarda, bazı antropometrik, motorik özelliklerin ve dinamik denge becerilerinin, serbest stilde 50 m gibi kısa mesafelerde yüzme performansı üzerinde belirleyici rol oynadığı anlaşılmaktadır. Yüzme performansını olumlu etkilemesi nedeniyle bu çalışma sonuçlarının, antrenörlerce dikkate alınarak yetenek seçimi ve antrenman planlamalarında kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationships between 50-meter freestyle swimming speed and reaction time, balance, strength and anthropometric characteristics in swimmers aged 8-12 years (10.57 ± 1.21 years). The sample of the study consisted of 35 licensed male (n: 18) and female (n: 17) swimming athletes-students in sports clubs in Düzce province. Participants were selected from athletes with at least 1 year of swimming license. For anthropometric characteristics, height, body weight, hand-arm length, sitting height were measured. Selective visual reaction time for reaction time, dynamic balance for balance, handgrip and explosive strength tests (horizontal and vertical jump) for strength, and 50 m freestyle swimming speed for swimming speed were performed. SPSS 25 program was used for the analysis of the measurement data, minimum, maximum, mean, standard deviation values and correlation analysis were performed. The Shapiro-Wilk test was used to determine whether the data were normally distributed. Since the data were normally distributed, Pearson correlation analysis was performed. The significance value was initially accepted as p0,05). There was no significant relationship between 50 m freestyle swimming speed and visual selective reaction time (p>0.05). 50 m freestyle swimming speed had a negative correlation (r= -,453; p= ,006) (p0,05) between single foot (left and right foot) balance values. 50 m swimming speed was negatively correlated with vertical jump (r= -,450 ; p= ,007), right hand grip strength (r= -,340 ; p= ,029) and left hand grip strength (r= -,439 ; p= ,008) (p0.05). In conclusion, it is understood that some anthropometric, motoric characteristics and dynamic balance skills play a determinant role on swimming performance at short distances such as 50 m in freestyle in 8-12 years old children. It is recommended that the results of this study should be taken into consideration by coaches and used in talent selection and training planning due to its positive effect on swimming performance.