Lise öğrencilerinin psikolojik iyi oluş düzeylerine göre akran ilişkileri ve denetim odağı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between peer relations and locus of control according to high school students' psychological well-being levels
  1. Tez No: 957930
  2. Yazar: ÖYKÜ TUFANYAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, lise öğrencilerinin psikolojik iyi oluş düzeylerine göre akran ilişkileri ve denetim odağı arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışma, ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 ve 2024-2025 eğitim-öğretim yıllarında İstanbul, İzmir ve Balıkesir illerinde öğrenim gören toplam 189 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları arasında“Kişisel Bilgi Formu”,“EPOCH Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”,“Akran İlişkileri Ölçeği”ve“İç-Dış Denetim Odağı Ölçeği”yer almaktadır. Ölçekler katılımcılara hem yüz yüze hem de çevrim içi olarak uygulanmıştır. Toplanan veriler, normallik testine göre uygun istatistiksel yöntemlerle; normal dağılan veriler için Bağımsız Örneklem t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), normal dağılmayan veriler için Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca korelasyon ve regresyon analizleriyle değişkenler arası ilişkiler değerlendirilmiştir. Bulgular, lise öğrencilerinin psikolojik iyi oluş düzeyleri ile akran ilişkileri ve içsel denetim odağı arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Bunun yanında, dışsal denetim odağı ile psikolojik iyi oluş arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Psikolojik iyi oluş düzeyi, cinsiyet ve sosyoekonomik düzey gibi demografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar göstermektedir. Ayrıca akran ilişkileri ile denetim odağı arasında da anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between peer relationships and locus of control according to the psychological well-being levels of high school students. The research was conducted using a relational survey model. The study group consists of a total of 189 high school students studying in Istanbul, Izmir, and Balikesir during the 2023-2024 and 2024-2025 academic years. Data collection tools included the“Personal Information Form,”“EPOCH Psychological Well-Being Scale,”“Peer Relationships Scale,”and“Internal-External Locus of Control Scale.”These scales were administered both face-to-face and online. The collected data were analyzed using appropriate statistical methods based on normality tests; independent samples t-test and one-way ANOVA were applied to normally distributed data, while Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used for non-normally distributed data. In addition, correlation and regression analyses were conducted to evaluate relationships between variables. The results indicated significant positive relationships between high school students' psychological well-being levels and both peer relationships and internal locus of control. Conversely, a significant negative relationship was found between external locus of control and psychological well-being. Psychological well-being levels showed significant differences according to demographic variables such as gender and socioeconomic status. Moreover, significant relationships were also identified between peer relationships and locus of control.