Meme kanseri olan kadınlarda sağlık okuryazarlığının anksiyete üzerine etkisi
The effect of health literacy on anxiety in women with breast cancer
  1. Tez No: 957931
  2. Yazar: EDANUR EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER YURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Anksiyete bireylerin ileride karşılaşabileceği olası tehditlere yönelik kaygı ve korku hissetmesidir. Anksiyete bozukluğu yaşayanlarda endişeli ve tekrarlayan olumsuz düşünceler sıklıkla görülmektedir (American Psychological Association, 2018). Kanser hastaları, hastalığın tanı konulması sürecinde, tedavi öncesinde ve sonrasında yüksek düzeyde korku ve kaygı hissedebilir. Yapılan araştırmada da meme kanseri tanısı alan bireylerde yaşanabilecek anksiyetenin acil tedavi edilmesi gerektiği ifade edilmiştir (Rogers ve Turner, 2011). Yapılan diğer araştırmalarda da meme kanseri tanısı alan kadınların %10'unda (Bilgili Yeğen, 2023), %38,4'ünde (Kamińska vd., 2015), %45'inde (Villar vd., 2017) anksiyete tespit edilmiştir. Diğer araştırmalarda da meme kanserli kadınlarda anksiyete prevelansının % 10,6 ile %77,5 arasında değiştiği tespit edilmiştir (Li vd., 2012; Yeh ve Lee, 2015). Yapılan araştırmalarda da görüldüğü gibi meme kanserli kadınlarda anksiyete görülme oranı oldukça yüksek olabilmektedir. Bu nedenle tedaviye yardımcı bir yaklaşım ve hastaların anksiyete seviyesinin düşürebilmesi için sağlık okuryazarlığının önemli olduğu düşünülmektedir. Kanserli hastalarda sınırlı sağlık okuryazarlığı düzeyine sahip olan bireyler tedavi ve iyileşme sürecinde riskli görülmektedir (Housten vd., 2021). Kanserden korunma programlarına katılım, bilgi fazlalığı, sağlık okuryazarlığı ve inançlar gibi faktörlerden etkilenmektedir. Bazı inançlar, kanser riskini azaltmak veya tedavi şansını artırmak için yapılması gereken yaşam tarzı değişikliklerine ters düşmektedir. Kanser konusunda kaderci olan ve kanserin insan kontrolünde olmadığını düşünen kişiler, kanser taramasına daha az önem vermektedir (Fleary vd., 2019). Bu noktada sağlık okuryazarlığı kanser tarama sürecini de etkileyerek, erken tanı ve tedaviye imkân tanıyabilmektedir. Literatür bilgisinden yola çıkarak meme kanseri olan kadınlarda sağlık okuryazarlığının, anksiyete üzerine etkisi incelenerek olası durumlar tespit edilecektir. Ayrıca belirlenen demografik değişkenlere göre sağlık okuryazarlığı ve anksiyete düzeylerinin farklılaşma durumu incelenecektir
Özet (Çeviri)
Anxiety is the feeling of anxiety and fear of individuals about possible threats they may encounter in the future. Worrying and repetitive negative thoughts are frequently observed in those with anxiety disorders (American Psychological Association, 2018). Cancer patients may feel high levels of fear and anxiety during the diagnosis process, before and after treatment. In the study, it was stated that the anxiety that may be experienced in individuals diagnosed with breast cancer should be treated urgently (Rogers and Turner, 2011). In other studies, anxiety was detected in 10% (Bilgili Yeğen, 2023), 38.4% (Kamińska et al., 2015), and 45% (Villar et al., 2017) of women diagnosed with breast cancer. Other studies have found that the prevalence of anxiety in women with breast cancer varies between 10.6% and 77.5% (Li et al., 2012; Yeh and Lee, 2015). As seen in research, the incidence of anxiety in women with breast cancer can be quite high. For this reason, health literacy is thought to be important for a helpful approach to treatment and for reducing patients' anxiety levels. Individuals with limited health literacy levels in cancer patients are considered at risk during the treatment and recovery process (Housten et al., 2021). Participation in cancer prevention programs is affected by factors such as information abundance, health literacy and beliefs. Some beliefs run counter to the lifestyle changes that should be made to reduce the risk of cancer or increase the chances of cure. People who are fatalistic about cancer and think that cancer is not under human control attach less importance to cancer screening (Fleary et al., 2019). At this point, health literacy can also affect the cancer screening process and enable early diagnosis and treatment. Based on literature information, the effect of health literacy on anxiety in women with breast cancer will be examined and possible situations will be identified. In addition, the differentiation of health literacy and anxiety levels according to the determined demographic variables will be examined.