Çözülememiş vakaların çözülmesinde adli bilimlerdeki gelişmelerin etkisi
The effects of developments in forensic sciences in cold cases
  1. Tez No: 957938
  2. Yazar: ZEYNEP SERİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN YILANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Bilim ve Teknoloji, Psikoloji, Forensic Medicine, Science and Technology, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, çözülememiş (soğuk) vakaların çözülmesinde adli bilim alanındaki yeniliklerin rolü incelenmiştir. Araştırmanın amacı; gelişen genetik analiz tekniklerinin, fiziksel ve desen tabanlı yöntemlerin, forensik omiks uygulamalarının ve yapay zekâ destekli dijital analizlerin çözülememiş vakaların aydınlatılmasına katkısını ortaya koymaktır. Çalışmanın kapsamı, tarih-sel süreçte öne çıkan geleneksel yöntemlerden, güncel vakalara (Golden State Katili, Angie Dodge vb.) uygulanan yeni yöntemlere kadar geniş bir örneklem setini içermektedir. Yöntem olarak, uluslararası literatür taraması ve örnek olay incelemeleri bir arada kullanılmış; ilgili makaleler ve vaka raporları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Genetik soybilim, STR (Kısa Tandem Tekrar Analizi), NGS ve forensik genetik soy ağacı teknikleri başta olmak üze-re, adli antropoloji ve odontoloji verilerinin üç boyutlu görüntüleme ile entegrasyonu, gelece-ğin adli bilimleri gibi konular değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, özellikle genetik soy ağacı yöntemlerinin ve çok disiplinli veri entegras-yonunun vaka çözümünü belirgin biçimde kolaylaştırdığını göstermiştir. Bununla beraber, veri gizliliği, bilgilendirilmiş onam süreçleri ve uluslararası standart eksikliği hâlâ önemli engeller oluşturmaktadır. Çalışma, bu alandaki uygulamaların yaygınlaşması için etik protokollerin güç-lendirilmesini ve laboratuvar akreditasyonunun evrensel normlara kavuşturulmasını önermek-tedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of developments in the field of forensic science in solving unsolved (cold) cases. The aim of the study is to reveal the contribution of developing genetic analysis techniques, physical and pattern-based methods, forensic omics applications and artificial intelligence-supported digital analyses to the clarification of unsolved cases. The scope of the study includes a wide sample set, from traditional methods that have come to the fore in the historical process to new methods applied to current cases (Golden State Killer, Angie Dodge etc.) As a method, international literature review and case studies were used together; relevant articles and case reports were analyzed comparatively. Topics such as genetic genealogy, STR, NGS and forensic genetic family tree techniques, integration of forensic anthropology and odontology data with three-dimensional imaging, and future forensic sciences were evaluated. The findings showed that genetic family tree methods and multidisciplinary data integration significantly facilitate case solving. However, data confidentiality, informed consent processes and lack of international standards still pose significant obstacles. The study recommends strengthening ethical protocols and universalizing laboratory accreditation to ensure widespread applications in this field.