Kadınların doğumda verilen destekleyici bakım algısı ile doğum deneyimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between women's perception of supportive care given in labour and birth experiences
- Tez No: 957937
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın amacı postpartum ilk 24 saat içindeki kadınların doğumda verilen destekleyici bakım algısı ile doğum deneyimleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Kesitsel-ilişki arayıcı olarak yapılan bu araştırma 10 Eylül 2024-28 Şubat 2025 tarihleri arasında Mersin Şehir Hastanesi'ne başvuran, postpartum 24 saat içerisinde olan, 201 anne ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama araçları uygulanmadan önce etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Doğumda Verilen Destekleyici Bakım Algısı Ölçeği ve Doğum Deneyimi Anketi kullanılarak araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlardan sayı, yüzde, min, max, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. İki bağımsız grup arasındaki farkları incelemek için bağımsız örneklemler t testi, üç ve daha fazla grup için varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between women's perception of supportive care provided during labor and their birth experiences in the first 24 hours postpartum. This cross-sectional correlational study was conducted with 201 mothers who applied to Mersin City Hospital between September 10, 2024 and February 28, 2025 and who were within 24 hours postpartum. Ethics committee approval and institutional permission were obtained before the data collection tools were applied in the study.The data were collected by the researcher using the Descriptive Information Form, Scale Of Woman's Perceptıon Of Supportıve Care Gıven To Woman In Labor and Childbirth Experience Questionnaire. Descriptive statistical methods such as number, percentage, min, max, mean, standard deviation were used to evaluate the data. Independent samples t test was used to examine the differences between two independent groups and analysis of variance (ANOVA) was used for three or more groups.