Alchemilla vulgaris ekstratlarının İn Vitro antioksidan özellikleri ve insan medüllar tiroit kanseri hücre hattında (MTC-TT) anti-kanserojen etkisinin araştırılması
In Vitro antioxidant properties of alchemilla vulgaris extracts and investigation of anti-carcinogenic effect in human medullary thyroid cancer cell line (MTC-TT)
  1. Tez No: 957939
  2. Yazar: MERVE DOLUNAY UYANIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖNÜL ZİŞAN ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışmasında, Alchemilla vulgaris bitkisinden farklı çözücülerle elde edilen ekstraktlarının antioksidan kapasiteleri ve MTC-TT hattı hücreleri üzerindeki sitotoksik, anti-proliferatif, anti-migrasyon ve apoptoz indükleyici etkileri değerlendirilmiştir. İlk olarak, bitkiden su, etanol/su, metanol ve etil asetat çözücüleri kullanılarak ekstraktlar hazırlanmış ve bu ekstraktların toplam fenolik bileşik miktarları, indirgeme güçleri ve antioksidan aktiviteleri belirlenmiştir. Özellikle etil asetat ekstraktının 5 mg/ml konsantrasyonda %80,1 inhibisyon oranı, yüksek fenolik içerik (22,50 ± 0,075 mg GAE/g) ve güçlü indirgeme gücü (0,373 ± 0,005) ile diğer ekstraktlara kıyasla daha yüksek antioksidan aktivite gösterdiğini ortaya koymuştur. A. vulgaris ekstraktlarının, MTC-TT ve Wi38 hücre hatlarında 24, 48 ve 72 saatlik MTT testleriyle sitotoksik etkileri incelenmiş, IC50 dozu ve seçicilik indeks (SI) değerleri hesaplanarak trypan blue boyama ile hücre canlılıkları doğrulanmıştır. Elde edilen bulgular özellikle etil asetat ekstraktının MTC-TT hücrelerinde zamana bağlı olarak belirgin bir canlılık azalmasına yol açtığını, buna karşın WI-38 hücrelerinde aynı ekstraktın toksisitesinin daha düşük olduğunu göstermiştir. Koloni formasyon deneyleri, etil asetat ekstraktının zamana bağlı olarak en güçlü anti-proliferatif etkiyi sağladığını göstermiştir. Hücre göçünü değerlendirmek amacıyla yapılan yara iyileşmesi testinde ise etil asetat ekstraktı uygulanan grupta migrasyonun belirgin şekilde baskılandığını göstermiştir. Buna karşın su ve etanol-su ekstraktlarının daha ileri saatlerde hücre göçünü yeniden aktive ettiği gözlenmiştir. Etil asetat ekstraktının IC50 dozunda MTC-TT hücre hattında apoptoz üzerine etkisi TUNEL testi ile araştırılmış ve 48. saatte %5,77, 72. saatte ise %30,18 oranında apoptoz tespit edilmiştir. Moleküler düzeyde yapılan analizlerde ise, 48. saatte etil asetat ekstraktı uygulanan MTC-TT hücrelerinde CDKN1A (p21) gen ekspresyonunun kontrol grubuna göre azaldığı, 72. saatte ise arttığı belirlenmiştir. Aynı şekilde pro-apoptotik BAX geni her iki zaman noktasında da anlamlı şekilde artarken, anti-apoptotik BCL2 gen ekspresyonu belirgin şekilde azalmıştır. Ayrıca metastaz ile ilişkili MMP2 ve MMP9 genlerinde 48. saatte anlamlı bir azalma gözlenirken, 72. saatte bu genlerde yeniden artış belirlenmiştir. Tüm bulgular birlikte değerlendirildiğinde, A. vulgaris'in etil asetat ekstraktının güçlü antioksidan özelliklerinin yanı sıra, MTC-TT hücre hattında seçici sitotoksik, anti-proliferatif ve anti-migrasyon etkiler gösterdiği; ayrıca apoptoz ve hücre döngüsü ile ilişkili genlerin ekspresyonunu düzenleyerek tümör hücrelerinde apoptozu indüklediği sonucuna varılmıştır. Bu bulgular, A. vulgaris'in özellikle etil asetat ekstraktının gelecekte kanser tedavisine yönelik destekleyici bir bileşen olarak kullanılabilmesi için daha detaylı moleküler ve in vivo çalışmalarda araştırılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the antioxidant capacities of extracts obtained from Alchemilla vulgaris plant using different solvents and their cytotoxic, anti-proliferative, anti-migration, and apoptosis-inducing effects on MTC-TT line cells were evaluated. First, extracts were prepared from the plant using water, ethanol/water, methanol, and ethyl acetate solvents, and the total phenolic compound content, reducing power, and antioxidant activity of these extracts were determined. In particular, the ethyl acetate extract at a concentration of 5 mg/ml showed an inhibition rate of 80.1%, high phenolic content (22.50 ± 0.075 mg GAE/g), and strong reducing power (0.373 ± 0.005), it demonstrated higher antioxidant activity compared to other extracts. The cytotoxic effects of A. vulgaris extracts were examined in MTC-TT and Wi38 cell lines using 24-, 48-, and 72-hour MTT assays, and the IC50 dose and selectivity index (SI) values were calculated and cell viability was confirmed by trypan blue staining. The findings obtained showed that the ethyl acetate extract caused a significant decrease in viability in MTC-TT cells over time, whereas the toxicity of the same extract was lower in WI-38 cells. Colony formation tests showed that the ethyl acetate extract provided the strongest anti-proliferative effect over time. In the wound healing test conducted to evaluate cell migration, the ethyl acetate extract group showed a significant suppression of migration. In contrast, the water and ethanol-water extracts were observed reactivateing cell migration at later time points. The effects of ethyl acetate extract at the IC50 dose on apoptosis in the MTC-TT cell line were investigated using the TUNEL test, and apoptosis was detected at a rate of 5.77% at 48 hours and 30.18% at 72 hours. At the molecular level, analysis revealed that CDKN1A (p21) gene expression decreased in MTC-TT cells treated with ethyl acetate extract at 48 hours compared to the control group, but increased at 72 hours. Similarly, the pro-apoptotic BAX gene increased significantly at both time points, while the anti-apoptotic BCL2 gene expression decreased significantly. In addition, a significant decrease was observed in the MMP2 and MMP9 genes associated with metastasis at 48 hours, while an increase was observed in these genes at 72 hours. When all findings are evaluated together, it is concluded that the ethyl acetate extract of A. vulgaris exhibits strong antioxidant properties as well as selective cytotoxic, anti-proliferative, and anti-migration effects in the MTC-TT cell line; it also induces apoptosis in tumor cells by regulating the expression of genes associated with apoptosis and the cell cycle. These findings suggest that A. vulgaris, particularly its ethyl acetate extract, should be investigated in more detailed molecular and in vivo studies for its potential use as a supportive component in future cancer treatments.