Biyoloji dersi için tasarlanan eğitsel dijital kaçış oyununun öğrencilerin ders başarısı ve dijital oyun oynama motivasyonuna etkisi
The effect of the educational escape room game designed for biology course on students' course achievement digital game-playing moti̇vati̇on
- Tez No: 957950
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MELTEM ÖZMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Eğitsel dijital kaçış oyunları, öğrencilerin derse olan ilgisini artırarak öğrenme sürecini daha etkili ve keyifli hale getirebilecek yenilikçi öğretim araçlarından biridir. Bu araştırmada, biyoloji dersinde hücre organelleri konusunun eğitsel dijital kaçış oyunu aracılığıyla öğretilmesinin öğrencilerin akademik başarıları ve dijital oyun oynama motivasyonları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmada, tek gruplu ön test-son test desenine dayalı zayıf deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ilinde bulunan bir özel lisenin 11. sınıfında öğrenim gören 37 öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcıların 15'i kız, 22'si ise erkek öğrencidir. Uygulama sürecinde, öğrenciler üç hafta boyunca Google Form üzerinden erişilebilen eğitsel dijital kaçış oyunlarını oynayarak biyoloji ders kazanımlarına yönelik etkinlikler gerçekleştirmiştir. Veri toplama sürecinde, öğrencilerin akademik başarılarını değerlendirmek amacıyla bir başarı testi; dijital oyun oynama motivasyonlarını ölçmek için ise dijital oyun oynama motivasyon anketi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, öğrencilerin akademik başarılarında anlamlı bir artış olduğunu ortaya koymaktadır. Cinsiyet değişkeni açısından akademik başarıda anlamlı bir farklılık tespit edilmezken, öğrencilerin dijital oyun oynama motivasyonlarının arttığı belirlenmiştir. Ayrıca, erkek öğrencilerin dijital oyun oynama motivasyon düzeylerinin kız öğrencilere kıyasla daha yüksek olduğu ve başarı testi sonuçları ile dijital oyun oynama motivasyonu arasında anlamlı bir korelasyon bulunmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Educational digital escape games are innovative instructional tools that can enhance students' interest in lessons, making the learning process more effective and enjoyable. This study examines the effects of teaching the cell organelles topic in biology through an educational digital escape game on students' academic achievement and digital game-playing motivation. A one-group pretest-posttest design, based on a weak experimental method, was employed in the study.The study sample consists of 37 students enrolled in the 11th grade at a private high school in Istanbul, Turkey. Among the participants, 15 are female, and 22 are male. During the implementation process, students played educational digital escape games via Google Forms for three weeks and engaged in activities aligned with the learning objectives of the biology course. For data collection, an academic achievement test was administered to assess students' performance, and a digital game-playing motivation questionnaire was used to evaluate their motivation. The findings of the study indicate a significant increase in students' academic achievement. While no significant difference was found in academic achievement in terms of gender, it was determined that students' motivation to play digital games increased.Additionally, it was determined that male students had higher digital game-playing motivation levels than female students, that there were differences in motivation increase among class sections, and it was determined that there was no significant correlation between the achievement test results and the motivation to play digital game.