Aquaponik sistem kullanımıyla 'azot döngüsü' konusu için materyal geliştirme çalışması
Materials development study for the subject of 'nitrogen cycle' with the use of aquaponic system
  1. Tez No: 824798
  2. Yazar: ABDULKADİR AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Öğretim materyalleri, öğretme ortamlarında görev alan kişilerin soyut kavramları somutlaştırmak ve öğretimi daha etkili bir biçimde gerçekleştirebilmek için kullandıkları araçlardır. Bunun yanında öğretim materyallerinin dikkat çekme, zor konuları basitleştirme ve öğrenme ortamını zenginleştirme gibi birçok faydası bulunmaktadır. Mevcut 10. sınıf Biyoloji dersi 'Ekosistem Ekolojisi ve Güncel Çevre Sorunları' ünitesinde 'Azot Döngüsü' konusu yer almaktadır. Azot döngüsü konusu direkt olarak gözlenebilen bir olay değildir. Dolayısıyla bu konu soyut kalmaktadır. Bu nedenle öğrenciler azot döngüsü konusunu tam anlamıyla kavramakta zorluk yaşamaktadırlar. Bununla birlikte azot döngüsü öğretiminde kullanılacak halihazırda bir materyal bulunmamaktadır. Bu sebeple azot döngüsü konusu için bir materyal hazırlanarak konunun somutlaştırılması ve öğrencilerin konuyu daha iyi kavramaları amaçlanmıştır. Materyal tasarımında aquaponik sistem kullanılmıştır. Aquaponik sistem balık yetiştiriciliği ve topraksız sebze üretiminin birleşimidir. Daha sonra geliştirilen öğretim materyalinin etkililiği test edilmiştir. Bu bağlamda çalışmada öntest sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak ''Biyoloji Bilgisi Testi'' ve ''Biyoloji Dersi Tutum Ölçeği'' kullanılmıştır. Veriler SPSS 22 paket programında analiz edilmiştir. Uygulanan bağımlı T testi ve bağımsız T testi sonuçlarına göre tasarlanan materyal öğrencilerin hem akademik başarılarını hem de biyoloji dersine yönelik tutumlarını anlamlı olarak arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Instructional materials are tools used by people in teaching environments to embody abstract concepts and to perform teaching more effectively. In addition, teaching materials have many benefits such as attracting attention, simplifying difficult topics and enriching the learning environment. The subject of 'Nitrogen Cycle' is included in the unit of 'Ecosystem Ecology and Current Environmental Problems' in the current 10th grade Biology course. The nitrogen cycle is not a directly observable event. Therefore, this issue remains abstract. For this reason, students have difficulty in fully understanding the nitrogen cycle. However, there is currently no material to be used in nitrogen cycle teaching. For this reason, it is aimed to concretize the subject by preparing a material for the subject of the nitrogen cycle and to make the students better understand the subject. Aquaponic system was used in material design. Aquaponic system is a combination of fish farming and hydroponic vegetable production. Afterwards, the effectiveness of the developed teaching material was tested. In this context, quasi-experimental design with pretest posttest control group was used in the study.“Biology Knowledge Test”and“Biology Lesson Attitude Scale”were used as data collection tools. The data were analyzed in SPSS 22 package program. The material designed according to the results of the dependent T test and the independent T test significantly increased both the academic achievement and the attitudes of the students towards the biology lesson.