Elektif sezaryen ameliyatlarında oksitosin ve karbetosinin intraoperatif hemodinamik etkileri
Intraoperative hemodynamic effects of oxytocin and carbetocin in elective cesarean sections
  1. Tez No: 957954
  2. Yazar: BARAN TÜRELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Postpartum kanama profilaksisinde sıkça tercih edilen oksitosinin hemodinamik yan etkileri üzerine, güvenlik ve etkinlik açısından birçok bilimsel çalışma mevcuttur. Son yıllarda, oksitosinin sentetik bir analoğu olan karbetosin hakkında da çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, elektif sezaryenle gerçekleştirilen doğumlarda kanamayı önlemek amacıyla kullanılan oksitosin ve karbetosin içeren iki uterotonik ajanın intraoperatif hemodinamik etkilerini, intraoperatif kanama miktarı, ek uterotonik ihtiyacı ve uterin tonus üzerine etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde elektif sezaryen ameliyatına alınacak, 18-40 yaş arası, ASA II hastalar üzerinde yapılması planlandı. Hastalar operasyon öncesinde preoperatif değerlendirme sırasında çalışma hakkında bilgilendirildi. Randomize tek kör kapalı zarf yöntemiyle yapılan çalışmada her gruba 50 toplam 100 hasta dahil edildi. Hastaların tamamına standart genel anestezi işlemi uygulandı. Tüm hastalara 30 dakika boyunca eşit miktarda sıvı (270 ml %0.9 NaCI) verildi. Bebek doğurtulup göbek kordonu klemplendikten sonra bir gruba 20 ml %0.9 NaCI içerisinde 0.6 IU oksitosin 1 dk boyunca yavaş infüzyonla, diğer gruba 20 ml %0.9 NaCI içerisinde 100 mcg karbetosin 30 60 saniyede verildi. İntraoperatif hemodinamik veriler (Nabız, SAB, DAB, OAB, Periferik oksijen saturasyonu), ek uterotonik ihtiyacı ve uterotonik ilaçlar uygulandıktan sonra 1., 5. ve 10. dakikalarda uterin tonus kayıt altına alındı. İntraoperatif total kanama miktarı; aspiratör takibi, pet-spanç ve cerrahi alana olan kanama miktarı hesaplanarak kayıt altına alındı. Bulgular: Gruplar arasında yaş, ağırlık, BMI, sigara kullanımı ve ASA skoru açısından anlamlı fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Numerous scientific studies have explored the safety and efficacy of oxytocin, a commonly preferred agent for the prophylaxis of postpartum hemorrhage, particularly focusing on its hemodynamic side effects. In recent years, various investigations have also been conducted on carbetocin, a synthetic analog of oxytocin. The primary objective of this study is to evaluate the intraoperative hemodynamic effects of two uterotonic agents, oxytocin and carbetocin, used to prevent hemorrhage during elective cesarean deliveries, along with their impacts on intraoperative blood loss, the need for additional uterotonics, and uterine tone. Materials and Methods: This study was designed to be conducted at the Faculty of Medicine, Van Yüzüncü Yıl University, on ASA II patients aged between 18 and 40 years who were scheduled for elective cesarean section. All patients were informed about the study during the preoperative assessment. A total of 100 patients were enrolled, randomized into two groups of 50 each, using a single-blind closed-envelope method. Standard general anesthesia was administered to all participants. Each patient received an equal volume of fluid (270 mL of 0.9% NaCl) over 30 minutes. Following delivery and clamping of the umbilical cord, one group received 0.6 IU of oxytocin diluted in 20 mL of 0.9% NaCl via slow infusion over one minute, while the other group received 100 mcg of carbetocin diluted in 20 mL of 0.9% NaCl over 30–60 seconds. Intraoperative hemodynamic parameters (heart rate, systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure, mean arterial pressure, and peripheral oxygen saturation), the need for additional uterotonics, and uterine tone were recorded at baseline (prior to administration) and at 1, 5, and 10 minutes following uterotonic administration. The total amount of intraoperative blood loss was calculated and recorded by measuring aspirated blood volume, sponge weight, and estimated blood loss within the surgical field. Results: No significant differences were observed between the groups regarding age, weight, BMI, smoking status, or ASA score.