Orta Çağ Hristiyan ve Türk-İslam toplumlarında kölelik
Slavery in Medieval Christian and Turkic-Islamic societies
  1. Tez No: 957979
  2. Yazar: SALİH KERİM TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLBER USUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu tez çalışması, insanlık tarihi boyunca farklı medeniyetlerde, dinlerde ve kültürel yapılarda yer bulan kölelik kurumunu tarihsel, sosyolojik, hukuki ve dini açılardan ele almaktadır. Köleliğin ilk örneklerinden başlayarak Mezopotamya, Antik Mısır, Asya toplumları, Antik Yunan ve Roma medeniyetleri gibi çeşitli uygarlıklardaki uygulamaları incelenmiş; köleliğin ekonomik, sosyal ve siyasi sistemler üzerindeki etkisi çok yönlü bir biçimde analiz edilmiştir. Ayrıca semavî dinlerin (Yahudilik, Hristiyanlık ve İslamiyet) kölelik konusundaki yaklaşımları mukayeseli olarak değerlendirilmiş, kutsal metinler ve dinî uygulamalar üzerinden kölelik anlayışının zaman içerisindeki dönüşümü ortaya konulmuştur. Orta çağ Hristiyan toplumlarında ve Roma hukuk sisteminde kölelerin statüsü, kullanım alanları, hakları ve maruz kaldıkları ihlaller detaylandırılmış; kadın ve çocuk kölelerin karşılaştığı cinsiyet temelli sömürüye özel bir vurgu yapılmıştır. Köle ticareti, pazarları ve hukuki düzenlemelerle birlikte köle ayaklanmaları da sosyo-politik bağlamda değerlendirilmiştir. İslam öncesi ve sonrası Türk topluluklarında köleliğin yapısı, Gulam sistemi ve köle azadı uygulamaları çerçevesinde ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, kölelik kurumunu yalnızca tarihsel bir olgu olarak değil; aynı zamanda insan hakları, özgürlük ve adalet gibi kavramlar ışığında sorgulamak ve modern dünyadaki etkilerine dair farkındalık oluşturmaktır. Tez, çok katmanlı yapısı sayesinde köleliğe ilişkin kapsamlı bir literatür sunmakta ve disiplinler arası bir perspektif geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the institution of slavery, which has existed throughout human history in various civilizations, religions, and cultural structures, from historical, sociological, legal, and religious perspectives. Beginning with the earliest examples of slavery, the study explores its practices in different civilizations such as Mesopotamia, Ancient Egypt, Asian societies, Ancient Greece, and the Roman Empire. The economic, social, and political impacts of slavery have been analyzed in a multidimensional manner. In addition, the attitudes of the Abrahamic religions (Judaism, Christianity, and Islam) toward slavery have been comparatively evaluated, and the transformation of the understanding of slavery over time has been revealed through sacred texts and religious practices.The status, functions, rights, and violations suffered by slaves in Medieval Christian societies and under Roman law are examined in detail, with a particular emphasis on gender-based exploitation of women and child slaves. Slave trade, markets, and legal regulations, as well as slave revolts, are evaluated within their socio-political context. The structure of slavery in pre-Islamic and post-Islamic Turkic societies is addressed within the framework of the Gulam system and manumission practices.The aim of this study is to question the institution of slavery not only as a historical phenomenon but also in the context of concepts such as human rights, freedom, and justice, and to raise awareness of its effects on the modern world. With its multi-layered structure, the thesis offers a comprehensive body of literature on slavery and develops an interdisciplinary perspective.