The examination of the effect of resource scarcity, pathogen and good father manipulations on women's mating preferences on the basis of the 3G hypothesis
Kıtlık, patojen ve iyi baba figürü manipülasyonlarının kadınların eş tercihleri üzerine etkisinin 3G hipotezi temelinde incelenmesi
- Tez No: 957978
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN GALİP BAHÇEKAPILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, kadınların eş tercihleri üzerinde üç bağlamsal faktörün: kaynak kıtlığı, patojen tehdidi ve olumsuz baba figürüne maruz kalmanın etkisini, 3G Hipotezi temelinde incelemeyi amaçlamıştır. Bu hipoteze göre, kadınlar uzun vadeli eş seçiminde üç temel boyuta öncelik verir: İyi Genler, İyi Sağlayıcılar ve İyi Babalar. Çalışmada 18–35 yaş aralığında 293 kadın katılımcı yer almış ve denekler dört koşuldan birine (Patojen Tehdidi, Kaynak Kıtlığı, Kötü Baba, Kontrol) rastgele atanmıştır. Her koşulda ilgili tema ile ilgili kısa bir video izletilerek ilgili konu tetiklenmiştir. Manipülasyonun ardından katılımcılar, 3G Ölçeği'nin uyarlanmış bir versiyonunu ve patojen yaygınlığı algısı, kaynak kıtlığı algısı, babaya bağlanma gibi bireysel farklılık ölçümlerini tamamlamıştır. Bulgular, hiçbir deneysel koşulda kadınların 3G boyutlarına yönelik tercihlerinde anlamlı bir farklılık bulunmadığını göstermiştir. Bu da, uygulanan bağlamsal manipülasyonların eş seçim kriterlerini etkilemediğini düşündürmektedir. Ancak, keşifsel analizler örneklemin tamamında İyi Baba özelliklerinin tutarlı biçimde önceliklendirildiğini göstermiştir. Ayrıca korelasyon analizleri, dindarlık, politik yönelim ve algılanan çevresel tehditlerin belirli tercih desenleriyle ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, geçici bağlamsal uyarıların etkisinin sınırlı olabileceğini; buna karşın bireysel ve kültürel faktörlerin eş tercihleri üzerinde belirleyici olmaya devam ettiğini göstermektedir. Bulgular, eş seçimi stratejilerine daha bütüncül bir bakış sağlamanın yanı sıra duygusal güvenilirlik ve bakım verme kapasitesinin modern partner seçimindeki önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of three contextual factors such as resource scarcity, pathogen threat, and exposure to a bad father figure on women's mate preferences, using the 3G Hypothesis as a theoretical framework. According to this hypothesis, women prioritize three major dimensions in long-term mate selection: Good Genes, Good Providers, and Good Fathers. A between-subjects experimental design was employed, involving 293 female participants aged 18 to 35. Participants were randomly assigned to one of four conditions (Pathogen Threat, Resource Scarcity, Bad Father, Control), each primed by a short video. Following the manipulations, participants completed a modified version of the 3G Scale and various individual difference measures including pathogen prevalance, resource scarcity, and attachment to father. The main findings indicated no significant differences across conditions in women's preferences for any of the 3G dimensions, suggesting that the contextual primes did not influence mate selection traits. However, exploratory analyses revealed consistent prioritization of Good Father traits across the entire sample. Correlational analyses showed that religiosity, political orientation, and perceived environmental threats were associated with specific preference patterns. These results suggest that while temporary contextual manipulations may have limited influence, stable individual and cultural factors continue to shape women's mating preferences. The findings contribute to a more nuanced understanding of mate selection strategies and highlight the role of emotional reliability and caregiving in modern partner choice.