Elektrikli araçlar için mobil şarj istasyonlarının incelenmesi: mevcut durum ve geleceği
An investigation of mobile charging stations for electric vehicles: Current status and future
  1. Tez No: 957994
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dünya nüfusunun hızla artması ve teknolojinin ilerlemesiyle enerjiye duyulan ihtiyaç da her geçen gün artmaktadır. Otomotiv sektörü gibi birçok sektörde enerji talebinin karşılanmasında fosil kaynaklı yakıtlar olan petrol ve doğalgaz kullanılmaktadır. Fosil kaynaklı yakıtlar kendini yenileyemeyen kaynaklar olup çevreye verdikleri zarar neticesinde küresel ısınmaya neden olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı otomotiv sektöründeki üreticiler temiz ve güvenilir kaynak arayışına girmişlerdir. Yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak üretilebilen elektrik enerjisi umut vadeden bir enerji türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Fosil kaynaklı yakıt tüketen içten yanmalı motor teknolojisinin aksine yapısında elektrik motoru ve batarya bulunduran elektrikli araç teknolojisi, çevreci olması ve yakıt maliyetinin düşük olması yönüyle son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Her geçen gün artan elektrikli araç sayısı, elektrik enerjisine duyulan ihtiyacı artırmaktadır. Artan enerji talebiyle birlikte elektrik şebekelerine gelen yük miktarı da artacaktır. Bu çalışmada, elektrikli araç teknolojisi, batarya teknolojileri ve elektrikli araç şarj istasyonları incelenmiş, elektrikli araç şarj istasyonlarına yenilenebilir enerji kaynaklarının entegre edilmesi durumu değerlendirilmiştir. Artan elektrikli araç sayısı ile artan enerji talebinin karşılanmasında, elektrik şebeklerine destek olması amacıyla bir alternatif olarak düşünülen mobil şarj istasyonlarının temel fonksiyonlarıyla çeşitleri araştırılmış ve faydaları tartışılmıştır. Son olarak mobil şarj istasyonlarının dünyadaki ve ülkemizdeki durumu incelenmiş ve geleceği ile ilgili araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for energy keeps growing as a result of the world's population growth and technological advancements. To meet this energy need, industries like the automobile sector mostly rely on fossil fuels, specifically natural gas and petroleum. Fossil fuels are non-renewable resources and cause global warming because of the damage they cause to the environment. For these reasons, manufacturers in the automotive sector have started to search for clean and reliable sources. Electric energy that can be produced using renewable energy sources emerges as a promising type of energy. Unlike the internal combustion engine technology that consumes fossil fuels, electric vehicle technology, which includes an electric motor and a battery in its structure, has become quite popular recently due to its environmental friendliness and low fuel cost. The increasing number of electric vehicles increases the need for electric energy. With the increasing demand for energy, the amount of load on the electricity grid will also increase. In this study, electric vehicle technology, battery technologies and electric vehicle charging stations were examined and the situation of integrating renewable energy sources into electric vehicle charging stations was evaluated. The basic functions and types of mobile charging stations, which are considered as an alternative to support the electricity grid in meeting the increasing energy demand with the increasing number of electric vehicles, have been researched and their benefits have been discussed. Finally, the situation of mobile charging stations in the world and in our country has been examined and research has been conducted on their future.