Passıve fıre safety measures ın ındustrıal buıldıngs and a case study
Endüstriyel binalarda pasif yangın güvenliği önlemleri ve bir vaka çalışması
  1. Tez No: 957997
  2. Yazar: MERVE AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünya genelinde ve ülkemizde, nüfus artışına bağlı olarak yükselen tüketim talepleri, üretim ihtiyacını da artırmış; bu durum endüstri tesisleri gibi üretim alanlarının daha işlevsel hale gelmesine neden olmuştur. Endüstri binaları, sürekli üretimin gerçekleştirildiği, elektrik yüklenmesi nedeniyle yangın riski taşıyan makine ve ekipmanların aktif olarak kullanıldığı, karmaşık tesislerdir. Bu özellikleri nedeniyle, bu tür yapılarda yangın güvenliği için kapsamlı stratejilerin geliştirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Endüstri binalarının mimari tasarım ve uygulama aşamalarında, güvenli kaçış yollarının planlanması, yangın kompartımanlarının oluşturulması gibi pasif yangın güvenlik önlemleri, yangın anında oluşabilecek riskleri önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu çerçevede, bu tezin amacı; endüstri binalarında mimari tasarım sürecinde etkin rol oynayan ulusal ve uluslararası yönetmelik ile standartları incelemek, yangın güvenliğine yönelik pasif koruma önlemlerini araştırmak ve örneklem olarak seçilen bir binanın tahliye güvenliğini değerlendirmektir. Çalışmada, Ankara'da yapılması planlanan bir Matbaa Hizmet Binası örneklem olarak seçilmiş; Pathfinder performans tabanlı hareket simülasyonu kullanılarak tahliye süreleri analiz edilmiş ve elde edilen bulgular doğrultusunda genel bir değerlendirme yapılmıştır. Bu kapsamda, endüstri binalarında tasarım aşamasında yangın güvenliğini artırmaya yönelik alınabilecek pasif önlemler mimari açıdan ele alınmıştır. Sonuç olarak, pasif sistemlerin, endüstri binalarında yangına karşı alınan koruyucu önlemler arasında kritik bir öneme sahip olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the high presence of hazardous materials and human density in industrial buildings, it is necessary to investigate passive fire safety measures, as active fire precautions alone will be insufficient, and it is important to guide architectural design in new industrial buildings based on evaluations, regulations, and simulations. Increasing consumption demand due to population growth in the world and in our country has increased the need for production; this situation has caused production areas such as industrial facilities to become more functional. Industrial buildings are complex facilities where continuous production is carried out and where machinery and equipment that pose a fire risk due to electrical overloading are actively used. Due to these characteristics, it has become imperative to develop comprehensive strategies for fire safety in such buildings. Passive fire safety measures, such as planning safe escape routes and creating fire compartments in the architectural design and implementation phases of industrial buildings, significantly reduce the risks that may occur during a fire. In this context, the aim of this thesis is to examine the national and international regulations and standards that play an active role in the architectural design process of industrial buildings, to investigate passive protection measures for fire safety, and to evaluate the evacuation safety of a building selected as a case study. In the study, a Printing Service Building planned to be constructed in Ankara was selected as a case study; evacuation times were analyzed using Pathfinder performance-based evacuation simulation, and a general evaluation was made based on the findings obtained. In this context, passive measures that can be taken to increase fire safety in industrial buildings during the design phase are discussed from an architectural point of view. As a result, it has been revealed that passive systems have critical importance among the protective measures taken against fire in industrial buildings.