Gastronomi festivallerinde tüketicinin festival ürün deneyiminin araştırılması: Kadirli Sucuk Ekmek Festivali örneği
Researching consumers' festival product experience in gastronomyfestivals: Kadirli Sucuk Ekmek Festival example
  1. Tez No: 957998
  2. Yazar: SAMET TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Gastronomi festivalleri, ülkemizin zengin mutfak kültürünü ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtarak, yöresel ürünlerin bilinirliği ve marka değerinin artmasına katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda bu festivaller; kültürel mirasın korunması, sosyal etkileşimin güçlenmesi ve destinasyonların tanıtımı açısından da önemli bir rol üstlenmektedir. Festivallerde yaşanan olumlu deneyimler, yeniden ziyaret eğilimini ve festivalin sürdürülebilirliğini desteklemektedir. Bu bağlamda, araştırmada Kadirli Sucuk Ekmek Festivali'ne katılan tüketicilerin ürün deneyimleri ve memnuniyet düzeyleri incelenmiştir. Nicel araştırma yöntemiyle, 30 Ocak–31 Mart 2024 tarihleri arasında daha önce festivale katılmış 400 kişiyle anket uygulanmıştır. Bulgulara göre, ürün deneyimi ölçeği“kalite ve yapım”,“yöresel özgünlük”ve“tüketime uygunluk”olmak üzere üç faktörden oluşmaktadır. Katılımcılar, Kadirli sucuğunun üretim ve lezzet açısından diğer sucuklardan farklı olduğunu, kokusunun cezbedici olduğunu belirtmiştir. Ancak herkesin damak tadına uygun olmadığı ve çocuklar için uygunluğu konusunda kararsızlıklar yaşandığı görülmüştür. Demografik analizlerde, bazı boyutların cinsiyet, gelir, meslek ve tüketim sıklığına göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Organizasyon ölçeği ise“güvenlik ve yerel destek”ile“hijyen ve altyapı”olmak üzere iki boyuttan oluşmuş; özellikle lavabo, temizlik ve otopark konularında eksiklikler belirlenmiştir. Bu doğrultuda ilgili paydaşlara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Gastronomy festivals play a significant role in promoting the rich culinary culture of our country at both national and international levels, while also contributing to the recognition and brand value of local products. These festivals are also instrumental in preserving cultural heritage, enhancing social interaction, and promoting the destinations where they are held. Positive experiences gained at such events support repeat visitation and the sustainability of the festivals.In this context, the study aimed to examine the product experiences and satisfaction levels of consumers who attended the Kadirli Sucuk Ekmek Festival. Using a quantitative research design, a survey was conducted with 400 individuals who had previously participated in the festival between January 30 and March 31, 2024. The findings revealed that the product experience scale consists of three factors:“quality and preparation,”“local authenticity,”and“suitability for consumption.”Participants stated that Kadirli sausage differs from other sausages in terms of production and flavor, and that its smell is appealing. However, it was noted that not everyone finds the taste suitable, and there was indecisiveness regarding its suitability for children.Demographic analyses showed significant differences in certain dimensions according to gender, income, profession, and frequency of sausage consumption. The festival organization scale consisted of two factors:“security and local support”and“hygiene and infrastructure.”Deficiencies were identified especially in restrooms, cleanliness, and parking services. Based on these findings, suggestions were presented to local authorities, festival organizers, and producers.