Sepiyolitlerin ve granit atık çamurunun kendiliğinden yerleşen harçların mühendislik özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of sepiolites and granite waste sludge on the engineering properties of self-compacting mortars
- Tez No: 957996
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Portland çimentosunun (PÇ) yerine Kırşehir yöresinde bulunan Granitaş işletmesine ait granit atık çamuru (GAÇ) ve Eskişehir Akmin Mineral ve Madenciliğinden temin edilen sepiyolitin (SP) farklı oranlarda ikame edilerek üretilen kendiliğinden yerleşen harçların (KYH) mühendislik özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Üretilen 17 farklı harç karışımında GAÇ ve SP'nin taze haldeki işlenebilirliği mini çökme-yayılma ve mini V-hunisi deneyleri ile ve sertleşmiş haldeki mekanik dayanımları 3, 7 ve 28 günlük eğilme ve basınç dayanımı, cıvalı porozimetre, klorür geçirgenliği, su emme, toplam porozite, yoğunlukları ve kısıtlanmış rötre deneyleri yapılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca GAÇ ve SP içeren KYH karışımlarının mikro yapısal özellikleri Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile incelenerek, bu malzemelerin harç performansı üzerindeki etkileri mikroskobik düzeyde de değerlendirilmiştir. Sonuçlar, %15'e kadar GAÇ ikamesinin harçlarda mineral katkı olarak kullanılabileceğini ve daha düşük oranlardaki SP ilavesinin de benzer şekilde faydalı olabileceğini göstermiştir. GAÇ kullanımı su ihtiyacını azaltırken daha yoğun ve dayanıklı bir yapı oluşturmuştur. SP ise su ihtiyacını arttırarak %5'in üzerindeki oranlarda dayanım değerlerini düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of granite waste sludge (GWS) from Granitaş operation in Kırşehir and sepiolite (SP) from Eskişehir Akmin Mineral and Mining Company on the engineering properties of self-compacting mortars (SCM) produced by replacing Portland cement (PC) with granite waste sludge (GWS) at different ratios was investigated. In 17 different mortar mixtures produced, the workability of GCS and SP in fresh state was evaluated by mini-slump-scatter and mini V funnel tests and their mechanical strength in hardened state was evaluated by 3, 7 and 28 days flexural and compressive strength, mercury porosimetry, chloride permeability, water absorption, total porosity, densities and restricted shrinkage tests.In addition, the microstructural properties of GCS and SP-containing PBM mixtures were examined by Scanning Electron Microscopy (SEM) to evaluate the effects of these materials on mortar performance at the microscopic level. The results showed that up to 15% GCS substitution can be used as a mineral admixture in mortars, and that SP addition at lower proportions can be similarly beneficial. The use of GCF reduced the water requirement and created a denser and more durable structure. SP, on the other hand, increased the water requirement and decreased the strength values at ratios above 5%.