Tekirdağ Şehir Hastanesi'nde tıbbi sekreterlerde bilgi güvenliği farkındalık düzeyinin iş verimliliği üzerindeki etkisi
The effect of information security awareness level in medical secretaries on work efficiency at Tekirdağ City Hospital
- Tez No: 957999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFÜ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, Tekirdağ Şehir Hastanesi'nde görev yapan tıbbi sekreterlerin bilgi güvenliği farkındalık düzeylerinin iş verimliliğine olan etkisi incelenmiştir. Bu kapsamda araştırmada ilişkisel tarama metodu kullanılmış olup ve araştırmanın örneklemini, kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 66 tıbbi sekreter oluşturmuştur. Veriler, Bilgi Güvenliği Farkındalık Ölçeği ve İş Verimliliği Ölçeği kullanılarak toplanmış olup bu veriler uygun bir istatistiksel analiz programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler haricinde korelasyon ve regresyon analizleri de uygulanmıştır. Araştırmada ortaya çıkan sonuçlar ışığında, bilgi güvenliği farkındalık düzeyinin iş verimliliğini destekleyici yönde etkilediği görülmüştür. Özellikle kişisel verilerin korunmasına yönelik farkındalık düzeyinin yüksek olması, iş verimliliği algısını da olumlu yönde etkilemiştir. Bu doğrultuda, sağlık kurumlarında bilgi güvenliği farkındalığını artırıcı eğitim programlarının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the impact of information security awareness levels on the work efficiency of medical secretaries employed at Tekir-dağ City Hospital. In this context, the research was conducted using a relational screening model, and the sample consisted of 66 medical secretaries selected thro-ugh convenience sampling. Data were collected using the Information Security Awareness Scale and the Work Efficiency Scale, and were analyzed through an appropriate statistical analysis software. In addition to descriptive statistics, correlation and regression analyses were also applied. Based on the findings of the study, it was observed that information security aware-ness positively influences work efficiency. In particular, a high level of awareness regarding the protection of personal data was found to have a favorable effect on the perception of work productivity. In this context, it is recommended that educational programs aimed at increasing information security awareness be expanded in healthcare institutions.