Kolonoskopi öncesi standart hazırlığa kıyasla sakız çiğnemenin ya da yürüme egzersizinin bağırsak hazırlığının kalitesine ve hasta memnuniyetine etkisi
Effect of gum chewing or walking exercise on the quality of bowel preparation and patient satisfaction compared to standard preparation before colonoscopy
- Tez No: 958001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş: Yeterli bağırsak hazırlığı, bağırsakta net bir görüntüleme sağlayarak kolonoskopinin tanısal doğruluğunu artırmakta, komplikasyonları azaltmakta ve hasta memnuniyetini yükseltmektedir. Sakız çiğneme ve yürüme egzersizinin ameliyat sonrası bağırsak hareketlerini artırdığı çeşitli çalışmalarda kanıtlanmıştır. Ancak, bu girişimlerin kolonoskopi öncesi bağırsak hazırlığına etkisini inceleyen çalışmalar sınırlıdır. Amaç: Bu çalışmanın amacı, kolonoskopi öncesi standart hazırlığa kıyasla sakız çiğnemenin ya da yürüme egzersizinin bağırsak hazırlığının kalitesine ve hasta memnuniyetine etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Tek kör randomize kontrollü olarak gerçekleştirilen çalışmanın verileri, Temmuz 2024 ile Aralık 2024 tarihleri arasında Türkiye'nin kuzeybatısında yer alan bir eğitim ve araştırma hastanesinin endoskopi ünitesinde toplandı. Toplam 168 hasta, kontrol (n=56), sakız çiğneme (n=56) ve yürüme egzersizi (n=56) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki hastalar standart bağırsak hazırlığı protokolü uyguladı. Sakız çiğneme grubundaki hastalardan işlemden önce belirtilen saatlerde her biri 20 dakika olacak şekilde sakız çiğnemeleri, yürüme egzersizi grubundaki hastalardan ise kolonoskopiden bir saat öncesine kadar en az 3000 adım yürümeleri istendi. Veriler“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Boston Bağırsak Hazırlığı Ölçeği”ve“Girişim Grubu İzlem Formu”ile toplandı. Verilerin istatistiksel analizinde; tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü ANOVA, ki-kare testi ve korelasyon analizleri kullanıldı. Bulgular: Girişim gruplarında kontrol grubuna kıyasla bağırsak hazırlığı yeterliliği ve çekal entübasyon oranlarının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Adequate bowel preparation improves the diagnostic accuracy of colonoscopy by providing clear visualization of the bowel, reduces complications and increases patient satisfaction. Chewing gum and walking exercise have been proven to increase postoperative bowel motility in several studies. However, studies examining the effect of these interventions on bowel preparation before colonoscopy are limited. Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of gum chewing or walking exercise on the quality of bowel preparation and patient satisfaction compared to standard preparation before colonoscopy. Method: The data of this single-blind randomized controlled study were collected between July 2024 and December 2024 in the endoscopy unit of a training and research hospital located in the northwestern region of Turkey. A total of 168 patients were divided into three groups: control (n=56), gum chewing (n=56) and walking exercise (n=56). Patients in the control group followed the standard bowel preparation protocol. Patients in the gum chewing group were asked to chew gum for 20 minutes each at specified times before the procedure and patients in the walking exercise group were asked to walk at least 3000 steps until one hour before colonoscopy. Data were collected with the“Descriptive Characteristics Form”,“Boston Bowel Preparation Scale”and“Intervention Group Follow-up Form”. Descriptive statistics, independent sample t-test, one-way ANOVA, chi-square test and correlation analysis were used for statistical analysis of the data. Results: The adequacy of bowel preparation and cecal intubation rates were statistically significantly higher in the intervention groups compared to the control group (p0.05).