Perinatoloji kliniğinde tedavi gören gebelerde risk algısının gebelikte distrese ve prenatal bağlanmaya etkisi
The effect of risk perception on pregnancy distress and prenatal attachment in pregnant women treated in the perinatology clinic
  1. Tez No: 958002
  2. Yazar: EZGİ TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN KIRCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu çalışma, perinatoloji kliniğinde tedavi gören gebelerde risk algısı, distres ve prenatal bağlanmaya etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Yöntem: Çalışma, tanımlayıcı tiptedir. Araştırma Ağustos 2023- Mayıs 2024 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Perinatoloji kliniğinde tedavi gören 204 gebe ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Gebelik Risk Algısı Ölçeği, Tilburg Gebelikte Distres Ölçeği ve Prenatal Bağlanma Envanteri kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler; frekans, ortalama, standart sapma, sayı ve yüzde kullanılmıştır. Verilerin analizinde varyans, korelasyon ve regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmada kadınların yaş ortalaması 30.2±5.99 bulunmuştur. Kadınların %33.8'inin lise mezunu, %55.9'unun çalışmadığı ve %77.9'unun gelir durumunun orta seviyede bulunmuştur. Gebelik Risk Algısı genel puan ortalaması 4.52±2.03'i, Tilburg Gebelikte Distres Ölçeği genel toplam puan ortalaması 1.05±0.47, Prenatal Bağlanma Envanteri genel puan ortalaması 64.48±10.96 bulunmuştur. Tilburg Gebelikte Distres Ölçeği ile Gebelik Risk Algısı arasında pozitif yönde; Prenatal Bağlanma Envanteri ile olumsuz duygulanım arasında olumsuz yönde, eş katılım ile pozitif yönde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Sonuç: Çalışmada gebelik risk algısı düzeyi orta, distres düzeyi düşük, prenatal bağlanma düzeyi ise yüksek bulunmuştur. Eğitim düzeyi yüksek, kronik hastalığı olan, riskli gebelik geçirmiş, sağlık durumunu kötü değerlendiren kadınların risk algısı yüksek bulunmuştur. Hemşireler, riskli ve düşük eğitim düzeyine sahip gebelere risk farkındalığını arttırmaya, stres seviyelerini azaltmaya yönelik destekleyici müdahaleler planlamalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted as a descriptor in order to determine the effect of risk perception, dystress and prenatal bonding on the pregnant women who are treated in perinatology clinic. Method: This is a descriptive study. It was conducted with 204 pregnant women treated at the Perinatology Clinic of Antalya Training and Research Hospital, University of Health Sciences, between August 2023 and May 2024. Data collection tools included a Personal Information Form, the Pregnancy Risk Perception Scale, the Tilburg Pregnancy Distress Scale, and the Prenatal Attachment Inventory. Data were collected via face-to-face interviews. Descriptive statistics were used to evaluate the data: frequency, mean, standard deviation, number, and percentage. Variance, correlation, and regression analyses were used in data analysis. Results: The mean age of the women in the study was found to be 30.2±5.99. 33.8% of the women were high school graduates, 55.9% were unemployed, and 77.9% had a moderate income level. The overall mean Pregnancy Risk Perception score was 4.52±2.03, the overall mean Tilburg Pregnancy Distress Scale score was 1.05±0.47, and the overall mean Prenatal Attachment Inventory score was 64.48±10.96. Significant relationships were found between the Tilburg Pregnancy Distress Scale and Pregnancy Risk Perception, negative relationships between the Prenatal Attachment Inventory and negative affect, and positive relationships with spouse involvement. Conclusion: The study found moderate levels of pregnancy risk perception, low levels of distress, and high levels of prenatal attachment. Women with higher levels of education, those with chronic diseases, those with risky pregnancies, and those who assessed their health poorly had higher risk perceptions. Nurses should plan supportive interventions to increase risk awareness and reduce stress levels for pregnant women with high risk and low levels of education.