Acil servis hemşirelerinde takım çalışması ve bireysel uyum performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between teamwork and individual adaptive performance in emergency room nurses
- Tez No: 958005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, acil servis hemşirelerinde takım çalışması ve bireysel uyum performansı arasındaki ilişkinin incelenmesi, demografik ve çalışma özellikleri ile takım çalışmasının bireysel uyum performansı üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, İstanbul'da faaliyet gösteren üç eğitim ve araştırma hastanesi, üç devlet hastanesi ve bir şehir hastanesinin acil servislerinde çalışan hemşireler oluşturdu (N= yaklaşık 463 hemşire). Çalışmanın örneklemini, %95 güven aralığında ve %5 hata payı ile en az 211 hemşirenin oluşturması gerektiği belirlendi, son durumda araştırmanın örneklemini 349 acil servis hemşiresi oluşturdu. Araştırmanın verileri;“Hemşire Bilgi Formu”,“Hemşirelikte Ekip Çalışması Ölçeği”ve“Bireysel Uyum Performansı Ölçeği”kullanılarak toplandı. Çalışmada verilerin analizi, tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi ve hiyerarşik regresyon analizi kullanılarak gerçekleştirildi. Acil servis hemşirelerinin, Hemşirelikte Ekip Çalışması Ölçeği'nin toplam puan ortalaması orta düzeyde, Bireysel Uyum Performansı Ölçeği toplam puan ortalaması ise yüksek düzeyde saptandı. Acil servis hemşirelerinin takım çalışması toplam ve bazı alt boyutları puan ortalamaları ile bireysel uyum performansı puan ortalamaları arasında pozitif ve anlamlı bir korelasyon belirlendi. Hemşirelerin çalışma özelliklerine göre yapılan değerlendirmede yaş, deneyim süresi ve vardiya süresi arttıkça takım çalışması algısının azaldığı; vardiyada çalışan hemşire sayısının artmasıyla takım çalışması algısının arttığı belirlendi. İlk modelde, hemşirelerin demografik ve çalışma özelliklerinin bireysel uyum performansını %9,7 oranında açıkladığı belirlendi. Bu değişkenlerden,“221-240 saat çalışma süresi”değişkeninin bireysel uyum performansına düşük düzeyde negatif,“Eğitim ve Araştırma Hastanesi-2'de çalışma durumu”değişkeninin düşük düzeyde pozitif ve anlamlı etkisi saptandı. İkinci modelde, hemşirelerin demografik ve çalışma özellikleri ile Hemşirelikte Ekip Çalışması Ölçeği alt boyutları birlikte bireysel uyum performansını %14,0 oranında açıkladı. Hemşirelikte Ekip Çalışması Ölçeği alt boyutlarından“güven”ve“destek”alt boyutu değişkenlerinin düşük düzeyde pozitif ve anlamlı etkisi bulundu. Üçüncü modelde, hemşirelerin demografik ve çalışma özellikleri ile Hemşirelikte Ekip Çalışması Ölçeği toplam puanının bireysel uyum performansını %10,1 oranında açıkladığı, bu bağlamda“sağlık meslek lisesi mezunu olma durumu”değişkeninin bireysel uyum performansına düşük düzeyde negatif, Hemşirelikte Ekip Çalışması Ölçeği toplam puanı değişkeninin ise düşük düzeyde pozitif ve anlamlı etkisi belirlendi. Sonuç olarak; hemşirelerde takım çalışması ve bireysel uyum performansı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki belirlendi. Acil servis hemşirelerinin demografik ve çalışma özellikleri ile takım çalışması algısı puanları bireysel uyum performansı puanlarının en yüksek %14'ünü açıkladı. Bu bağlamda, çalışmadan elde edilen verilerin mevcut literatüre katkı sağlayarak gelecekte yürütülecek araştırmalara temel oluşturacağı öngörülmektedir. Ayrıca, araştırma sonuçlarının, uyum performansı yüksek olması beklenen acil servis hemşirelerinin uyum performanslarının geliştirilmesine yönelik girişimlere de yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a descriptive and correlational design to examine the relationship between teamwork and individual adaptation performance among emergency department nurses, and to determine the effects of demographic and work-related characteristics as well as teamwork on individual adaptation performance. The population of the study consisted of nurses working in the emergency departments of three training and research hospitals, three state hospitals, and one city hospital operating in Istanbul (N=approximately 463 nurses). It was determined that the study sample should include at least 211 nurses based on a 95% confidence interval and a 5% margin of error; ultimately, the final sample consisted of 349 emergency department nurses. Data were collected using the“Nurse Information Form”, the“Nursing Teamwork Scale (NTS)”, and the“Individual Adaptive Performance Scale (IAPS)”. In the study, data were analyzed using descriptive statistics, correlation analysis, and hierarchical regression analysis. It was found that the emergency department nurses had a moderate mean total score on the Nursing Teamwork Scale, while their mean total score on the Individual Adaptation Performance Scale was high. A positive and significant correlation was identified between the mean total and certain subscale scores of teamwork among emergency department nurses and their mean individual adaptation performance scores. The analysis based on nurses' work-related characteristics indicated that perceptions of teamwork tended to decrease with increasing age, years of experience, and shift duration, while perceptions of teamwork improved as the number of nurses working per shift increased. In the first model, it was determined that nurses' sociodemographic and work-related characteristics explained 9.7% of the variance in individual adaptation performance. Among these variables,“working between 221 and 240 hours”had a low-level negative effect on individual adaptation performance, while“employment at Training and Research Hospital-2”showed a low-level positive and significant effect. In the second model, nurses' sociodemographic and work-related characteristics together with the subscales of the Nursing Teamwork Scale explained 14.0% of the variance in individual adaptation performance. Among the subscales of the Nursing Teamwork Scale, the“trust”and“support”subscale variables had a low-level positive and significant effect. In the third model, nurses' sociodemographic and work-related characteristics together with the total score of the Nursing Teamwork Scale explained 10.1% of the variance in individual adaptation performance. Within this context, being a graduate of a health vocational high school had a low-level negative effect on individual adaptation performance, while the total score of the Nursing Teamwork Scale had a low-level positive and significant effect. In conclusion, a positive and significant relationship was identified between teamwork and individual adaptation performance among nurses. Nurses' sociodemographic and work-related characteristics, along with their perceived teamwork scores, explained up to 14% of the variance in individual adaptation performance scores among emergency department nurses. In this context, it is expected that the data obtained from this study will contribute to the existing literature and serve as a foundation for future research. Additionally, the research findings will guide initiatives aimed at improving the adaptation performance of emergency department nurses, whose adaptation performance is expected to be high.