Ofis ortamında çalışan ve çalışmayan bireylerin diyet lifi tüketim sıklığı ve bağırsak alışkanlıkları arasındaki ilişkinin saptanması
Determination of the relationship between dietary fiber consumption frequency and bowel habits in office workers and non-working individuals
- Tez No: 958006
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLAYDA ÖZTÜRK ALTUNCEVAHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yetersiz ve dengesiz beslenme ile verimlilik ve üretim azalırken eğitim ve sağlık masrafları artar. Yapılan çalışmalarda iş yerlerinden sağlık müdahalelerinin ve beslenme değişikliklerinin sağlık durumun iyileştirmede etkili bir yol olduğu kanıtlanmıştır. İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) kronik fonksiyonel bir hastalıktır. Bağırsak alışkanlıkları ve defekasyon ile rahatlayan karın ağrısı ile bağlantılıdır. Fermente olabilen oligosakkarit, disakkarit, monosakkarit ve polioller (FODMAP) olarak bilinen kısa zincirli zayıf emilen yüksek oranda fermente edilebilir karbonhidratlar içirirler ve FODMAP'ler İBS hastalarında Gastrointestinal semptomların artmasına neden olabilmektedir. Günümüzde hem diyet lifinin az tüketimi hem de bağırsak alışkanlıklarının farklılaşması nedeniyle ofis çalışanlarında ve çalışmayan bireylerde IBS gibi Gastrointestinal Sistem hastalıkları artmaktadır. Diyet lifinin hastalık tedavisinde önemli katkıları vardır. Araştırmaya toplamda 247 kadın ve 156 erkek olmak üzere 403 kişi dahil edilmiştir. Bu çalışmada kullanılması amacıyla katılımcıların demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, bağırsak alışkanlıkları ve beslenme sıklığı hakkında bilgi edinilmesi amacıyla 50 soruluk bir anket oluşturulmuştur. Ankette bulunan bağırsak alışkanlıkları formunda IBS tanısı için Roma IV kriterleri ve Bristol Dışkı Skalası kullanılmıştır. Anket formunda ulaşılan veriler istatistiksel olarak SPSS 23.0 paket programı ile değerlendirilmiştir. Sonuçlarda ofis çalışanı olmanın veya çalışmayan bir birey olmanın IBS tanısı alma üzerine herhangi bir etkisi olmamıştır fakat fiziksel aktivite oranı düşük dolayısıyla uzun saatler oturarak çalışan ve sedanter bireylerde IBS-C alt tipinde anlamlı bir kolonizasyon bulunmuştur (p=0,05)
Özet (Çeviri)
Inadequate and unbalanced nutrition leads to decreased productivity and efficiency, while increasing educational and healthcare expenses. Studies have proven that workplace health interventions and dietary modifications are effective methods for improving health status. Irritable Bowel Syndrome (IBS) is a chronic functional disorder associated with abdominal pain that is relieved by defecation and changes in bowel habits. It involves the intake of short-chain, poorly absorbed, and highly fermentable carbohydrates known as fermentable oligosaccharides, disaccharides, monosaccharides, and polyols (FODMAPs), which may exacerbate gastrointestinal symptoms in individuals with IBS. Nowadays, due to low dietary fiber intake and changes in bowel habits, gastrointestinal disorders such as IBS are increasingly observed in both office workers and non-working individuals. Dietary fiber plays a significant role in the treatment of such conditions. A total of 403 individuals, including 247 women and 156 men, were included in the study. A 50-item questionnaire was developed to collect data on participants' demographic characteristics, anthropometric measurements, bowel habits, and dietary frequency. The questionnaire included a bowel habit assessment form utilizing the Rome IV criteria and the Bristol Stool Scale for IBS diagnosis. The data obtained from the questionnaire were statistically analyzed using the SPSS 23.0 software package. The results indicated that being an office worker or a non-working individual had no significant effect on receiving an IBS diagnosis. However, a meaningful colonization was found in the IBS-C subtype among sedentary individuals with low levels of physical activity, particularly those working long hours in a seated position (p = .050).