Yenilenebilir tartarik asit türevi tartarimidlerin poliüretan sentezinde monomer bileşen olarak değerlendirilmesi
Evaluation of renewable tartaric acid derived tartarimides as monomer precursors in polyurethane synthesis
- Tez No: 958004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Polimer Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Fosil yakıtların tükenmesi ve bu kaynakların çevreye olan olumsuz etkileri, sürdürülebilir ve çevre dostu polimer malzemelere olan ilgiyi her geçen gün artırmaktadır. Bu doğrultuda yapılan çalışmada, yenilenebilir kaynaklı tartarik asit türevlerinden elde edilen tartarimid monomerler, diol bileşiklerine çevreci bir alternatif olarak kullanılmış ve bu sayede daha sürdürülebilir özellikler taşıyan yenilikçi poliüretan malzemeler sentezlenmiştir. Öncelikle, L-tartarik asit ve birincil aminler kullanılarak fonksiyonel tartarimid monomerler başarıyla sentezlenmiş ve NMR, FTIR ile elementel analiz yöntemleriyle doğrulanmıştır. Ardından, bu monomerler MDI ve HDI gibi diizosiyanatlarla kopolimerleştirilerek, yüksek monomer dönüşüm oranlarına sahip poliüretanlar elde edilmiştir. Polimerlerin yapısal ve termal özellikleri, SEC, DSC ve TGA analizleriyle ayrıntılı olarak incelenmiştir. Furan ve alken fonksiyonel grupları sayesinde, polimerler radikal tiyol-en ve Diels-Alder bazlı tıklama reaksiyonlarıyla modifiye edilerek üstün mekanik özellikler kazandırılmıştır. Sonuçlar, biyobazlı tartarimidlerin çevre dostu ve dayanıklı poliüretan üretimi için güçlü bir alternatif sunduğunu göstermektedir. Bu çalışma, biyobazlı malzemelerin otomotiv, inşaat ve biyomedikal alanlarında geleceğin sürdürülebilir malzemeleri olarak değerlendirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The depletion of fossil fuels and the negative effects of these resources on the environment are increasing the interest in sustainable and environmentally friendly polymer materials day by day. In this study, tartarimide monomers obtained from renewable tartaric acid derivatives were used as an environmentally friendly alternative to diol compounds and thus innovative polyurethane materials with more sustainable properties were synthesized. First of all, functional tartarimide monomers were successfully synthesized using L-tartaric acid and primary amines and confirmed by NMR, FTIR and elemental analysis methods. Then, these monomers were copolymerized with diisocyanates such as MDI and HDI to obtain polyurethanes with high monomer conversion rates. The structural and thermal properties of the polymers were examined in detail by SEC, DSC and TGA analyses. Thanks to the furan and alkene functional groups, the polymers were modified with radical thiol-ene and Diels-Alder based click reactions and superior mechanical properties were gained. The results show that biobased tartarimide offers a strong alternative for the production of environmentally friendly and durable polyurethane. This study contributes to the evaluation of biobased materials as sustainable materials of the future in the automotive, construction and biomedical fields.