Alt ekstremite yerel kas egzersizinin akut ve kronik dönemde solunum işlevlerine etkisinin spirometrik yöntemle araştırılması
Investigation of the acute and chronic effects of locallower extremity muscle exercise on respiratory functions using spirometric methods
- Tez No: 958046
- Danışmanlar: PROF. DR. FADIL ÖZYENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiology, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, sedanter bireylerde uygulanan Soleus Push-Up (SPU) egzersizi ile aerobik egzersizin ve bu iki egzersizin kombinasyonunun solunum fonksiyonları üzerindeki akut ve kronik etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya 18-45 yaş aralığında, sağlıklı ve sedanter 40 gönüllü katılmış ve randomize olarak dört gruba ayrılmıştır: SPU grubu, Aerobik Egzersiz (AE) grubu, AE+SPU kombinasyon grubu ve kontrol grubu. Dört hafta süresince haftada üç gün uygulanan egzersiz programlarının etkileri spirometrik parametreler (FVC, FEV₁, FEV₁/FVC, MVV vb.) ile değerlendirilmiştir. Ölçümler ön test, 2. hafta ve 4. hafta sonlarında standardize laboratuvar koşullarında yapılmıştır. Bulgular, düşük yoğunluklu yerel kas egzersizlerinin ve aerobik egzersizlerin solunum fonksiyonlarına olan katkılarını ortaya koymayı ve rehabilitasyon süreçlerine bilimsel veri sağlamayı hedeflemektedir. Elde edilen veriler, PEF ve FEF₂₅–₇₅ gibi hava akım hızlarında kısa süreli iyileşmeler olduğunu, ancak FVC, IC ve MVV gibi hacim parametrelerinde anlamlı değişim gözlenmediğini göstermiştir. FEV₁/FVC oranında anlamlı artış yalnızca AE grubunda tespit edilmiştir. SPU ve AE, özellikle ekspiratuar akım hızını artırmada etkili olmuş, kombinasyon grubunda ise beklenen sinerji istatistiksel olarak doğrulanmamıştır. Bu sonuçlar, sedanter bireylerde kısa süreli egzersiz protokollerinin hava akım hızlarını geliştirmede yararlı olabileceğini, ancak hacimsel kapasitelerde anlamlı kazanımlar için daha uzun süreli programlara ihtiyaç duyulabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the acute and chronic effects of Soleus Push-Up (SPU) exercise, aerobic exercise (AE), and their combination on respiratory functions in sedentary individuals. A total of 40 healthy sedentary volunteers, aged between 18 and 45 years, participated in the study and were randomly assigned to four separate groups: SPU, AE, AE+SPU combination, and control groups. Exercise protocols were implemented three times per week for four weeks, and their effects were evaluated using spirometric parameters (FVC, FEV₁, FEV₁/FVC, MVV, etc.). Measurements were performed at baseline, at the end of the second and fourth weeks under standardized laboratory conditions. The findings aim to reveal the contributions of low-intensity local muscle exercises and aerobic exercises to respiratory functions and to provide scientific data for rehabilitation processes. The obtained data demonstrated short-term improvements in airflow rates such as PEF and FEF₂₅–₇₅, while no significant changes were observed in volume parameters such as FVC, IC, and MVV. A significant increase in the FEV₁/FVC ratio was detected only in the AE group. SPU and AE were particularly effective in enhancing expiratory flow rates, whereas the expected synergy in the combination group was not statistically confirmed. These results suggest that short-term exercise protocols may be beneficial in improving airflow rates in sedentary individuals; however, longer-term programs may be required to achieve significant gains in volumetric capacities.