Yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların beslenme risk durumlarının ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examination of nutritional risk status and affecting factors of patients in intensive care unit
- Tez No: 958047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA VURAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZİFE GAMZE ÖZER ÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Hemşirelik, Anesthesiology and Reanimation, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların beslenme risk durumlarının ve etkileyen faktörlerin incelenmesi ve NRS 2002 ve NUTRIC Skor ölçümlerinin karşılaştırılması amaçlandı. Araştırmanın örneklemini, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi'nde Aralık 2024 – Mayıs 2025 tarihleri arasında takip edilen 300 hasta oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen 18 sorudan oluşan Tanımlayıcı ve Klinik Değerlendirme Formu, Beslenme Risk Taraması (NRS-2002) ve NUTRIC Skoru ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 27.0 paket programı kullanılmıştır. Hastaların ilk ölçümde %87,7'sinin, ikinci ölçümde ise %83,7'sinin NRS-2002'ye göre nütrisyon riski taşıdığı bulunmuştur. NUTRIC skoruna göre ise birinci ölçümde hastaların %57,0'ı, ikinci ölçümde %59,7'si düşük risk grubunda yer almıştır. NRS-2002 puan ortalamaları birinci ölçümde 4,26±1,94, ikinci ölçümde ise 4,23±2,12 olup iki ölçüm arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the nutritional risk status of patients in the intensive care unit (ICU), the influencing factors, and to compare the NRS-2002 and NUTRIC score assessments. The sample consisted of 300 patients followed between December 2024 and May 2025 in the Anesthesia and Reanimation ICU of İzmir Tepecik Training and Research Hospital. Data were collected using the 18-item Descriptive and Clinical Evaluation Form developed by the researcher, the Nutritional Risk Screening (NRS-2002), and the NUTRIC Score. Analyses were conducted using SPSS 27.0. According to NRS-2002, 87.7% of patients were at nutritional risk in the first measurement and 83.7% in the second. Based on the NUTRIC score, 57.0% were in the low-risk group in the first measurement and 59.7% in the second. The mean NRS-2002 scores were 4.26±1.94 and 4.23±2.12 for the first and second measurements, respectively, with no significant difference (p>0.05).