Furin proteaz enzim inhibisyonu üzerine Lamiaceae ve Asteraceae familyalarına ait bazı tıbbi bitki ekstrelerinin etkisi
The effect of certain medicinal plant extracts from the Lamiaceae and Asteraceae families on furin protease enzyme inhibition
- Tez No: 958060
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHFUZ ELMASTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fitoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışma, furin proteaz enziminin inhibisyonunda doğal kaynaklı fenolik bileşiklerin potansiyelini değerlendirmek amacıyla, Lamiaceae ve Asteraceae familyalarına ait seçili bitki türlerinin farklı çözücülerle hazırlanan ekstrelerinin etkinliğini araştırmayı hedeflemiştir. Gereç ve Yöntem: Origanum vulgare, Thymus vulgaris, Mentha piperita, Mentha spicata, Salvia officinalis ve Silybum marianum türleri; hekzan, kloroform ve etil asetat çözücüleriyle ekstrakte edildi. Ekstrelerin fenolik bileşik içerikleri HPLC ile kantitatif olarak belirlendi. Furin inhibisyonu, spektrofotometrik yöntemle ve % inhibisyon formülü ile değerlendirildi. Elde edilen veriler ANOVA, Pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizleri ile istatistiksel olarak incelendi. Bulgular: Origanum vulgare (kloroform), Salvia officinalis (kloroform), Mentha spicata (etilasetat) ekstreleri %97,44 ile en yüksek inhibisyonu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the inhibitory potential of phenolic-rich extracts from selected medicinal plants belonging to the Lamiaceae and Asteraceae families against the furin protease enzyme, a key target in viral and oncogenic pathways. Materials and Methods: Extracts of Origanum vulgare, Thymus vulgaris, Mentha piperita, Mentha spicata, Salvia officinalis, and Silybum marianum were prepared using hexane, chloroform, and ethyl acetate. Phenolic contents were quantified by HPLC. Furin inhibition was measured spectrophotometrically and statistically analyzed using ANOVA, Pearson correlation, and multiple regression. Results: Chloroform extracts of Origanum vulgare, Chloroform extracts of Salvia officinalis and ethyl acetate extracts of Mentha spicata showed the highest inhibition (97.44%).