Bir kamu kurumunda çalışanların gıda güvencesinin, menü memnuniyetleri ve diyet kalitesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between food security, menu satisfaction, and diet quality of employees in a public institution
  1. Tez No: 958059
  2. Yazar: ÜMMÜHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kamu kurumunda çalışan bireylerin besin güvencesi düzeylerini, menü memnuniyet durumlarını, diyet kalitelerini ve antropometrik ölçümlerini belirleyip birbirleriyle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma 19-65 yaş arası 114 erkek, 109 kadın toplam 223 kişide yürütülmüştür. Tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışma olan bu araştırmanın verileri, katılımcıların sosyodemografik özellikleri, menü memnuniyetine ilişkin sorular, bireylerin 24 saatlik besin tüketim kayıtları, besin güvencesine yönelik sorular ve antropometrik ölçümleri içeren altı bölümden oluşan anket formu aracılığıyla yüz yüze toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, çalışanların yalnızca %1,8'i besin güvencesine sahipken; %70'i besin güvencesi risk altında ve %28,2'si besin güvencesizliği yaşamaktadır. Gelir düzeyi ile besin güvencesi arasında anlamlı bir ilişki saptanmış, özellikle asgari ücretin altında geliri olan bireylerin tamamının besin güvencesizliği olduğu belirlenmiştir (p=0,038). Kadınların %63,3'ü, erkeklerin ise %66,7'si kurum yemekhanesini her gün kullanmakta; ana yemeklerin lezzetine yönelik erkeklerin memnuniyetsizlik oranı anlamlı düzeyde daha yüksektir (p0,05). Menü memnuniyeti durumları ile HFSSM (Hanehalkı Besin Güvencesi Ölçüm Modülü) skoru arasında da anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak, kamu çalışanlarının önemli bir kısmı besin güvencesizliği yaşamakta ve bireylerin çoğunluğunda geliştirilmesi gereken diyet kalitesi (%81,6) gözlenmektedir. Kurum yemekhanesi memnuniyetinde porsiyon miktarlarının ayarlanması ve yemeklerin görsel sunumunun geliştirilmesi önerilmektedir. Beslenme eğitimi ve farkındalık çalışmalarıyla hem kadın hem erkek bireylerde diyet kalitesinin artırılması, cinsiyete özgü yaklaşımların benimsenmesi önem arz etmektedir. Özellikle düşük gelir grubundaki bireylerde besin güvencesizliğinin yaygınlığı, ekonomik koşulların beslenme üzerindeki belirleyici etkisini ortaya koymaktadır. Bu nedenle, kurumsal düzeyde sağlıklı ve erişilebilir beslenme ortamlarının oluşturulması, sosyal destek mekanizmalarının güçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the food security levels, menu satisfaction, diet quality, and anthropometric measurements of individuals working in a public institution and to evaluate the relationships among these variables. The study was conducted on a total of 223 individuals, including 114 men and 109 women, aged between 19 and 65 years. As a descriptive and cross-sectional study, the data were collected face-to-face using a questionnaire consisting of six sections: sociodemographic characteristics, questions on menu satisfaction, 24-hour dietary intake records, questions on food security, and anthropometric measurements. According to the findings, only 1.8% of participants were food secure, while 70% were at risk of food insecurity, and 28.2% experienced food insecurity. A significant relationship was found between income level and food security; notably, all individuals earning below the minimum wage were identified as food insecure (p = 0.038). Among the participants, 63.3% of women and 66.7% of men reported using the institutional cafeteria daily. The dissatisfaction rate of male participants regarding the taste of main dishes was significantly higher (p < 0.05). A significant correlation was observed between the Healthy Eating Index (HEI-2020) scores and both body mass index (BMI) and body fat percentage (BMI: r = -0.133; p = 0.041; body fat percentage: r = -0.189; p = 0.008). In addition, body fat percentage was positively correlated with the food security score (r = 0.142; p = 0.022). Among childless families, a positive correlation was found between food security score and HEI-2020 score (r = 0.310; p = 0.006). No significant relationship was found between menu satisfaction statuses and the HEI-2020 score (p > 0.05). Similarly, no significant relationship was observed between menu satisfaction statuses and the HFSSM (Household Food Security Survey Module) score (p > 0.05). In conclusion, a significant proportion of public employees experience food insecurity, and most individuals exhibit suboptimal diet quality (81.6%). It is recommended that portion sizes be adjusted and visual presentation of meals be improved to enhance institutional meal satisfaction. Nutrition education and awareness efforts should be implemented to improve diet quality among both men and women, with gendersensitive approaches being adopted. The high prevalence of food insecurity among low-income individuals highlights the decisive impact of economic conditions on nutrition. Therefore, it is essential to establish healthy and accessible food environments at the institutional level and to strengthen social support mechanisms.