Doğum yapan kadınlarda el yıkama alışkanlıkları ve genital hijyen davranışlarının emzirme sorunlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of hand washing habits and genital hygiene behaviors on breastfeeding problems in women given birth
  1. Tez No: 958065
  2. Yazar: FATMANUR YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGÜL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, doğum yapan kadınların el yıkama alışkanlıkları ve genital hijyen davranışlarının emzirme sorunları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yürütülmüştür. Araştırma, Ocak Temmuz 2024 tarihlerinde devlet hastanesinde 400 kadınla gerçekleştirilmiştir. Veriler, Tanımlayıcı Bilgi Formu, Genital Hijyen Davranışları Envanteri, Sosyal El Yıkama Bilgi ve Tutum Formu ve Emzirme Sorunları Değerlendirme Ölçeği kullanılarak çevrimiçi formlar yoluyla toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler yanı sıra t-testi, ANOVA, regresyon ve korelasyon analizleri uygulanmıştır.Araştırmanın sonuçlarına göre, GHDE puan ortalaması 70.73±10.04 (Min: 45, Max: 99) olup; üniversite mezunu, şehirde yaşayan, yüksek gelirli, daha az gebelik yaşamış, 40 yaş üzerindeki ve çalışan kadınların GHDE puanlarının daha yüksektir (p0.05). Sosyal el yıkama bilgi ve tutumunun, genital hijyen davranışları üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu; Sosyal el yıkama tutum düzeyi aynı zamanda emzirme sorunlarını da anlamlı düzeyde etkilemektedir; ancak bilgi düzeyinin etkisi istatistiksel olarak anlamlı değildir. Genital hijyen davranışlarının, emzirme sorunları üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiş; bu değişkenin emzirme sorunlarındaki varyansı açıklama gücünün oldukça düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to examine the effects of handwashing habits and genital hygiene behaviors of women who gave birth on breastfeeding problems. The study was conducted with 400 women in a public hospital between January and July 2024. Data were collected via online forms using the Descriptive Information Form, Genital Hygiene Behaviors Inventory, Social Handwashing Knowledge and Attitude Form, and Breastfeeding Problems Assessment Scale. Frequency, percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum values, as well as t-test, ANOVA, regression and correlation analyses were applied in the data analysis. According to the results of the study, the mean GHDE score was 70.73±10.04 (Min: 45, Max: 99); GHDE scores were higher in women who were university graduates, lived in the city, had a higher income, had fewer pregnancies, were over 40 years of age, and were employed (p0.05). Social handwashing knowledge and attitude has a significant and positive effect on genital hygiene behaviors; Social handwashing attitudes also significantly impact breastfeeding problems; however, the effect of knowledge level was not statistically significant. Genital hygiene behaviors were found to have no significant effect on breastfeeding problems; this variable's ability to explain the variance in breastfeeding problems was found to be quite low.