Behçet hastalarında deoksiribonükleaz 1-benzeri 3 serum seviyelerinin değerlendirilmesi ve hastalık aktivitesi ile olası ilişkisinin araştırılması
Evaluation of deoxyribonuclease 1-like 3 serum levels in Behçet's disease patients and investigation of possible relationship with disease activity
  1. Tez No: 958066
  2. Yazar: PEYMAN NADERI FAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİNNİSA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Behçet hastalığı, kronik, inflamatuar ve bir çok sistemi etkileyen otoimmün nedenli olabilen inflamatuar vaskülit tablosudur. Behçet hastalığı tanısı ve tedavi takibinde kullanılan mevcut laboratuvar parametrelerine ilave olarak tanı oranını iyileştirebilecek yeni parametrelere ihtiyaç duyulmaktadır. Apopitotik süreçler sonucu dolaşıma salınan ve otoimmün mekanizmaları başlatabilen kromatinleri parçalayan DNASE1L3 enziminin düzeyleri ve aktivitesi son yıllarda otoimmün hastalıklarla ilişkilendirilmektedir. Literatürde Behçet hastalarında serum DNASE1L3 değerlendirildiği bir çalışmaya rastlamadık. Bu nedenle çalışmamızda Behçet hastalarında DNASE1L3 enziminin düzeylerini belirlemek, klinik ve inflamatuar parametrelerle olan ilişkisini ortaya koymak ve yeni bir tanısal biyobelirteç potansiyelini değerlendirmek için tasarlandı. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya Behçet hastalığı tanılı 45 hasta ve yaşları ile cinsiyetleri hasta grubuyla uyumlu 45 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastaların ve sağlıklı kontrol grubunun serum numunelerinde DNASE1L3 düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Bulgular: Çalışmamızın sonucunda, serum DNASE1L3 düzeylerinin Behçet hastalarında (7.14±1.81 ng/mL) sağlıklı kontrol grubuna (15.79±3.14 ng/mL) göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük olduğunu belirledik (p=0.001). Serum DNASE1L3 düzeyleri ile CRP (p=0.01 ve r=-0.684) ve ESH (p=0.01 ve r=-0.524) düzeyleri arasında istatistik anlamlı negatif bir korelasyon belirledik. Çalışmamızda, ROC analizi ile 9.53 ng/mL kesim değeri ile serum DNASE1L3 düzeyleri %96 duyarlılık ve %93 özgüllükle Behçet hastalarını sağlıklı bireylerden ayırabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Behçet's disease is a chronic, inflammatory vasculitis that can have autoimmune causes and affects multiple systems. In addition to existing laboratory parameters used in the diagnosis and treatment monitoring of Behçet's disease, new parameters are needed to improve diagnostic rates. In recent years, the levels and activity of DNASE1L3, an enzyme that breaks down chromatin and is released into the circulation as a result of apoptotic processes and can initiate autoimmune mechanisms, have been associated with autoimmune diseases. We have not found any studies in the literature assessing serum DNASE1L3 in patients with Behçet's disease. Therefore, our study was designed to determine DNASE1L3 levels in patients with Behçet's disease, to demonstrate its relationship with clinical and inflammatory parameters, and to evaluate its potential as a new diagnostic biomarker. Material and method: This study included 45 patients with Behçet's disease and 45 age- and sex-matched healthy controls. DNASE1L3 levels in serum samples of patients and healthy controls were measured by the ELISA method. Results: In the result of our study, we determined that serum DNASE1L3 levels were statistically significantly lower in Behçet's patients (7.14±1.81 ng/mL) compared to the healthy control group (15.79±3.14 ng/mL) (p=0.001). We also identified a statistically significant negative correlation between serum DNASE1L3 levels and CRP (p=0.01 and r=-0.684) and ESR (p=0.01 and r=-0.524) levels. In our study, using ROC analysis, serum DNASE1L3 levels with a cutoff value of 9.53 ng/mL could differentiate Behçet's patients from healthy individuals with 96% sensitivity and 93% specificity.