Koroner anjiyografi öncesi uygulanan akupresürün hastaların ağrı, anksiyete ve yaşam bulgularına etkisi
Effect of pre-procedural acupressure on pain, anxiety, and vital signs in patients undergoing coronary angiography
  1. Tez No: 958079
  2. Yazar: SARENUR ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK AVCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA SINMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünya genelinde en yaygın ölüm nedenlerinden biri olan koroner arter hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan radial arter yaklaşımlı koroner anjiyografi, sahip olduğu avantajlar nedeniyle günümüzde giderek daha fazla tercih edilen yöntemlerden biri haline gelmiştir. Ancak, literatürde transradial yaklaşımla gerçekleştirilen koroner anjiyografi işleminin neden olduğu ağrı ve anksiyeteyi azaltmaya yönelik hemşirelik girişimlerine dair sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu gerekçeden hareketle, bu randomize kontrollü çalışmada transradial yaklaşımlı koroner anjiyografi uygulanan hastalarda işlem öncesi gerçekleştirilen akupresür uygulamasının ağrı, anksiyete ve yaşam bulgularına etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Haziran 2024- Aralık 2024 tarihleri arasında bir şehir hastanesinin anjiyografi birimine başvuran ve dahil edilme kriterlerine uyan 93 hasta oluşturmuştur. Katılımcılar, tabakalı blok randomizasyon yöntemiyle akupresür uygulanan deney grubu, plasebo akupresür uygulanan sham grubu ve yalnızca standart klinik bakımın yapıldığı kontrol grubu olmak üzere üç gruba atanmıştır. Araştırmanın verileri başlangıçta, deney grubuna akupresür, sham grubuna plasebo akupresür uygulandıktan hemen sonra, kontrol grubuna ise başlangıç ölçümünden 20 dakika sonra, ayrıca tüm gruplarda koroner anjiyografi işleminin ardından 0, 2 ve 4. saatlerde olmak üzere toplam beş ölçümle toplanmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Görsel Analog Ölçeği, Durumluk Anksiyete Ölçeği ve Hasta İzlem Formu aracılığıyla toplanmış ve uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Radial artery access coronary angiography, used in the diagnosis and treatment of coronary artery disease—one of the leading causes of death worldwide—has become one of the increasingly preferred methods due to its advantages. However, there is a limited amount of literature addressing nursing interventions aimed at reducing pain and anxiety caused by coronary angiography performed via the transradial approach. Based on this rationale, the aim of this randomized controlled trial was to determine the effect of pre-procedural acupressure on pain, anxiety, and vital signs in patients undergoing transradial coronary angiography. Study sample consisted of 93 patients who presented to the angiography unit of a city hospital and met the inclusion criteria between June 2024 and December 2024. Participants were randomly assigned to one of three groups using a stratified block randomization method: an experimental group receiving acupressure, a sham group receiving placebo acupressure, and a control group receiving only standard clinical care. Data were collected at five time points: at baseline, immediately after the acupressure procedure in the experimental group, after the placebo acupressure procedure in the sham group, 20 minutes after the initial measurement in the control group, and at 0, 2, and 4 hours following the coronary angiography procedure in all groups. Data were collected using the Personal Information Form, Visual Analog Scale, State Anxiety Scale, and Patient Monitoring Form and analyzed using appropriate statistical methods.