Kanser tanısı alan hastalarda belirsizliğe tahammülsüzlük ve kanser ilişkin tutumların spiritüel iyi oluş üzerindeki etkisi the effect of intolerance of uncertainty and attitudes towards cancer on spiritual well-being in patients diagnosed with cancer
- Tez No: 958078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ÇİYDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, kanser hastalarında kansere ilişkin tutumlar ve belirsizliğe tahammülsüzlük ile spiritüel iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, 1 Mart 2024 -30 Ocak 2025 tarihleri arasında iki ayrı kamu hastanesinin onkoloji polikliniklerine başvuran veya yatarak tedavi gören tüm kanser tanılı hastalar oluşturmuştur. Örneklemi ise çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan 400 hasta oluşturmuştur. Araştırmada veriler Bilgi Formu, Üç Faktörlü Spiritüel İyi Oluş Ölçeği, Kansere İlişkin Tutumları Ölçme Anketi - Hasta Versiyonu ve Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada hastaların spiritüel iyi oluş, kansere ilişkin tutumlar ve belirsizliğe tahammülsüzlük puan ortlamaları sırasıyla 118,63±16,49, 2,06±0,50 ve 36,45±9,80'dir. İyileşmenin imkânsız olması ve sosyal ayrımcılık ile spiritüel iyi oluş arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Engelleyici kaygı ile spiritüel iyi oluş arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bunların yanı sıra, alkol kullanma durumu ve hormon tedavisi alma durumunun spiritüel iyi oluşu etkileyen değişkenler olduğu saptanmıştır. Araştırmanın sonuçları kanser hastalarında alkol kullanma durumu ve hormon tedavisinin yanı sıra iyileşmenin imkânsız olması ve sosyal ayrımcılık ve engelleyici kaygının önemli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of study was to examine the relationship between attitudes towards cancer and intolerance of uncertainty with spiritual well-being in cancer patients. The population of the study consisted of all patients diagnosed with cancer admitted to the oncology outpatient clinics of two different public hospitals or receiving inpatient treatment between March 1, 2024 and January 30, 2025. Sample consisted of 400 patients who met the inclusion criteria. The data were collected using the Information Form, Three-Factor Spiritual Well-Being Scale, Questionnaire for Measuring Attitudes Toward Cancer - Patient Version and Intolerance of Uncertainty Scale. Descriptive statistics, independent sample t test, one-way analysis of variance, Pearson correlation analysis and multiple linear regression analysis were used to analyze the data. The mean scores of spiritual well-being, attitudes towards cancer and intolerance of uncertainty were 118.63±16.49, 2.06±0.50 and 36.45±9.80, respectively. There was a significant negative relationship between the impossibility of recovery and discrimination with spiritual well-being. There was a significant negative relationship between inhibitory anxiety and spiritual well-being. Furthermore, alcohol use and hormone therapy were significant variables predicting spiritual well-being. The results of the study reveal that in addition to alcohol use and hormone therapy, the impossibility of recovery, discrimination and inhibitory anxiety have a significant impact on spiritual well-being in cancer patients.