Kişisel antrenörlerin çalışma vardiyasının uyku durumu, beslenme düzeni ve vücut kompozisyonuna etkisi
The effect of personal trainers' work shifts on sleep patterns, nutritional habits, and body composition
- Tez No: 958081
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN MANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, kişisel antrenörlerin vardiyalı çalışma düzeninin vücut kompozisyonu, uyku kalitesi ve beslenme alışkanlıkları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, İstanbul'da üç farklı spor salonunda çalışan toplam 83 antrenör katılmıştır (41 kadın, 42 erkek). Antrenörlerin 49'u sabah, 34'ü ise akşam vardiyasında çalışmaktadır. Veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”,“Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği”,“Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği”ve“Beslenme Alışkanlıkları Çizelgesi”kullanılmıştır. Vücut ağırlığı, BKI ve yağ oranı InBody Bioelektrik İmpedans cihazı ile belirlenmiştir. Verilerin normal dağılım göstermemesi nedeniyle Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Spearman Rho korelasyon analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of shift work on body composition, sleep quality, and nutritional habits among personal trainers. A total of 83 trainers (41 women, 42 men) from three different gyms in Istanbul participated in the research. Among them, 49 worked morning shifts, while 34 worked evening shifts. Data were collected using the“Personal Information Form,”“Attitude Scale for Healthy Eating,”“Pittsburgh Sleep Quality Index,”and“Nutrition Habits Chart.”Body weight, BMI, and fat percentage were measured using the InBody Bioelectrical Impedance device. Since the data did not follow a normal distribution, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, and Spearman Rho correlation analyses were performed.