Duvar aydınlatmalarında seramik malzemenin biçim-işlev ilişkisi ve yapay zeka tasarım uygulamaları
The form-function relationship of ceramic material in wall lighting and artificial intelligence design applications
  1. Tez No: 958083
  2. Yazar: NİL TUĞÇE KÜLAHCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TEMEL KÖSELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yapay iç mekan aydınlatmaları, kapalı alanların işlevsel, konforlu ve estetik biçimde aydınlatılmasını hedefleyen tasarım uygulamalarıdır. Bu çalışma kapsamında, üretken bir yapay zeka aracı kullanılarak yapay iç mekan seramik aydınlatma tasarımları üretilmiştir. Üretken yapay zeka aracı olarak Midjourney uygulaması kullanılmıştır. Yapay zeka tarafından tasarlanan seramik duvar aydınlatmaları, aydınlatma tasarımı gereksinimleri ve seramik malzeme ile üretime uygunluk açısından incelenmiştir. Üretken yapay zeka ile hazırlanan tasarımların tasarımsal ve fonksiyonel yeterlilikleri değerlendirilmiştir. Günümüz teknolojisinden yararlanılarak oluşturulan bu tasarımların, geleneksel seramik üretim yöntemleriyle üretilebilirliği ve aydınlatma ürünü olarak kullanılabilirliği temel alınmıştır. Çalışma, duvar aydınlatmaları özelinde detaylandırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, üretken yapay zeka uygulamaları ile görsel tasarım süreci tanıtılmıştır. İkinci bölümde, iç mekan aydınlatmaları hakkında bilgi verilmiş ve sınıflandırmalar yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise üretken yapay zeka uygulamasıyla tasarımlar üretilmiş; bu tasarımlar seramikten üretim açısından ve aydınlatma tasarımında işlevsel olarak kritik parametreler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, Midjourney tarafından oluşturulan üç iç mekan duvar aydınlatması tasarımı üretim için seçilmiş ve uygulamaya geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Artificial interior lighting refers to design practices aimed at illuminating enclosed spaces in a functional, comfortable, and aesthetically pleasing manner. Within the scope of this study, artificial interior ceramic lighting designs were generated using a generative artificial intelligence tool. The application used as the generative AI tool was Midjourney. The ceramic wall lighting fixtures designed by the AI were examined in terms of their compliance with lighting design requirements and their feasibility for production using ceramic materials. The designs produced by generative AI were evaluated for their design and functional adequacy. The manufacturability of these AI-generated designs using traditional ceramic production methods, as well as their usability as lighting products, was taken as a fundamental criterion. The study was detailed specifically around wall-mounted lighting. In the first part of the study, the visual design process using generative AI applications is introduced. The second part provides information and classifications related to interior lighting. In the third part, designs were created using a generative AI tool and evaluated in terms of ceramic production and critical parameters relevant to functional lighting design. In this context, three interior wall lighting designs created by Midjourney were selected for production and subsequently implemented.