Entropi maksimizasyonu ve bir uygulama
Entropy maximization and an application
- Tez No: 95809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ENTROPİ MAKSİMİZASYONU ve BİR UYGULAMA Kumru DMem ATALAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İstatistik AnabİBtn Dalı Danışman: Doç. Dr, Aysen APAYDIN Jüri : Prof. Dr. Gülsüm HOCAOĞLU ProE Dr. Ismlhan BAYRAMOĞLU Doç. Dr. Ayşen APAYDIN Entropi kavramı belirsizliğin bir BIçOsOdOnEntropl maksimlzasyonu be bu belirsizlikteki azalmayı maksimum yapmak olarak tanımlanır. Matris tahmini Özerine yapılan çalışmalarda bir çok yöntemler geliştirilmiştir. Entropİ maksimlzasyonn da bp yöntemlerden birisidir. Çalışmanın İkinci BBIDmfl'ode entropt kavramı tanımlanmaktadır. Etttroptntn Özellikleri aynntdı olarak verilmiş, entropi makshnizasyomı açıklanarak; doğrusal programlamada, ulaştırma problemlerinde ve karesel fiyat kısıtlarına sahip problemlerde çözümleri İncelenmiştir. Üçöocü Bölumfl'nde başlangıç-son (O-D) matrisleri açıklanarak, entropi maksimlzasyonn yöntemi İle elde edilen matris tahmin algoritması verilmiştir. Çalışmada Karayolları Genel MudflrluğO'nden alınan 1997-1998 KuIo-GBIbaşı ayrımına ait trafik verileri kauanılmışnr. 1997 OD matrisi ve traOk hacimleri alınarak entropi maksimizasyonu yöntemi İle oluşturulan matris tahmin algoritması İle 1998 O-D matrisi tahmin edilmiştir. 2000, 75 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Entropi, maksimum entropi, başlangıç-son (O-D) matrisleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesb ENTROPY MAXIMIZATION and AN APPLICATION Komru Dfdcm ATA LA Y Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Statistics Supervisor : Assoc Prof. Dr. Ayşen AP AVDIN Jnry : Prot Dr. GOhfim HOCAO?LU Prof. Dr. tsmlhan BAYRAM O?LU Assoc Prof. Dr. Ayşen APAYDIN Entropy b the measurement oftbe ondetermtnation. Although entropy maximization is the maximation of the undetermined decreasing. There are tats of methods in the studies which are related with matrix estimation. Entropy maximization Is one of these methods. The second part of the study begins with the explanation of the entropy concept The properties of the entropy b given, entropy mazhnizatlon has been explained and the anah/sb of the problems such as lineer programing, transportation problems and the problems which have quadrhlc cost constants has been explained. At the third part of study origin-destination (O-D) matrixes explained and the matrix estimation algorithm which was found with the entropy maximization has been given. In the study the traffic datas from the road between Kuta and Gölbaşı In 1997-1998 taken from the head office of the highways has been used. With taking the O-D matrix of year 1997 and the traffic volumes, the O-D matrix of the year 199S has been estimated by tile matrix estimation algorithm which fa obtained from the entropy maximation method. 2000, Page : 75 Key Words : Entropy, maximum entropy, origin - destination (O-D) matrix