Mamak (Ankara) volkanitlerinin özellikleri ve iyileştirme yöntemleri
The Geomechanical properties and improvement methods of Mamak volcanics (Ankara)
- Tez No: 95808
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KILIÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Anakara ili Mamak ilçesi Höseyingazi, Altıağaç ve Karaağaç mahaUerindeki andezitlerin, jeolojik ve jeoteknik özellikleri incelenmiştir. Bu kapsamda sondajlarla andezitlerin yatay ve düşey değişimi baklanda bilgiler elde edilmiş, alman karot örneklerinin Ankara Üniversitesinin Fen Fakültesi Zemin ve Kaya Mekaniği Laboratuvarlannda yapılan deneylerle fiziksel ve mekanik özellikler belirlenmiştir. Ayrıca andezitlerde açılacak derin kazılardaki şev İyileştirmeleri hakkında öneriler getirilmiştir. 2000, 47 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Ankara andeziti, ankraj, iyileştirme teknikleri, presİyometre, şev durayhlığı, tek eksenli basınç direnci, temel sondajı.
Özet (Çeviri)
In this study, the geological and geotechnical properties of the andesites cropping out at in HUseyingazi, Atoağaç and Karaağaç districts of Mamak district of Ankara are investigated. In this context, information on vertical and horizontal variation of andesttes is obtained through drilling and core samples are taken and investigated in the Soil and Rock Mechanics Laboratories of Science Faculty of Ankara University, and thus their physical and mechanical characteristics are determined. Moreover, suggestions are made with respect to the support technics in deep excavation İn volcanics. 2000, 47 pages KEYWORDS: Anchorage, Ankara andesite, borehols, improvement technies, presuremeter, slope stability, uniaxial compression strength.