Oyun dostu ebeveyn ölçek geliştirme çalışması
A study on the development of the 'Play-friendly parent' scale
- Tez No: 958099
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı, 5–12 yaş aralığında çocuğu olan ebeveynlerin“Oyun Dostu Ebeveyn”olma düzeylerini belirlemeye yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmektir. Nicel araştırma desenine dayanan çalışma, betimsel tarama modeli ile yürütülmüştür. Ölçek maddeleri, alan yazın taraması ve ebeveyn görüşmeleri doğrultusunda oluşturulmuş; uzman değerlendirmesiyle kapsam geçerliği sağlanmıştır. 9'lu Likert tipi 12 demografik özellik ve 34 maddeden oluşan ölçek, 614 ebeveynden toplanan verilerle analiz edilmiştir. Açımlayıcı Faktör Analizi sonuçları, ölçeğin tek faktörlü bir yapıya sahip olduğunu ve toplam varyansın %49.03'ünü açıkladığını göstermiştir. Doğrulayıcı Faktör Analizi bulguları, modelin iyi düzeyde uyum sağladığını ortaya koymuştur. Ölçeğin iç tutarlılığı yüksek bulunmuştur (Cronbach's alpha = .946). Bulgular, ebeveynlerin günlük oyun süresi ve evdeki kutu oyunu sayısına göre ölçek puanlarının anlamlı biçimde değiştiğini göstermiştir. Ayrıca, 0–5 yaş ve 14–17 yaş grubunda çocuğu olan ebeveynlerin, diğer yaş gruplarına göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Ancak yaş, eğitim durumu, çocuk sayısı ve günlük çalışma süresi gibi değişkenlerde anlamlı fark gözlenmemiştir. Araştırma sonuçları, geliştirilen“Oyun Dostu Ebeveyn Ölçeği”nin ebeveynlerin çocuklarıyla oyun ilişkilerini değerlendirmede geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı sunduğunu ortaya koymuştur. Ölçek, ebeveyn-çocuk ilişkisi, çocuk gelişimi ve oyun temelli etkileşim alanlarında yapılacak çalışmalar için önemli bir araç olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a valid and reliable measurement tool to determine the levels of“Play-Friendly Parent”among parents with children aged 5 to 12. Based on a quantitative research design, the study was conducted using the descriptive survey model. The scale items were created through a review of the literature and parent interviews, and content validity was ensured through expert evaluations. The scale, which consists of 12 demographic variables and 34 items in a 9-point Likert format, was analyzed using data collected from 614 parents. Exploratory Factor Analysis results indicated that the scale had a single-factor structure and explained 49.03% of the total variance. Confirmatory Factor Analysis findings showed that the model provided a good fit. The internal consistency of the scale was found to be high (Cronbach's alpha = .946). The findings revealed that scale scores significantly varied depending on parents' daily playtime and the number of board games at home. In addition, it was found that parents with children aged 0–5 and 14–17 differed significantly from those in other age groups. However, no significant differences were observed for variables such as parental age, education level, number of children, or daily working hours. The results of the study demonstrated that the“Play-Friendly Parent Scale”developed in this research is a valid and reliable measurement tool for evaluating the play-related interactions between parents and their children. The scale is considered a valuable tool for future studies on parent-child relationships, child development, and play-based interaction.