Design for play: Child-friendly neighborhoods following the culture context and play patterens
Oyun için tasarım: Kültür bağlamını ve oyun desenlerini izleyen çocuk dostu mahalleler
  1. Tez No: 849789
  2. Yazar: SHUROUK MOHAMMAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KALFAOĞLU HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet ve Savaş Sonrası İmar ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Geçtiğimiz birkaç on yılda, günlük mahalle ortamlarının çocuğun beyin yapısını ve sağlık ve refahını derinden etkilediği giderek daha fazla kabul görmeye başlamıştır. Ancak mahalledeki çocukluk deneyimleri, çocukların kentsel peyzajdan giderek kaybolmasına ve çocukların açık hava etkinliklerine katılım sıklığının azalmasına yol açan önemli bir dönüşüme uğramıştır. Bu tez, Humus şehrindeki iki modern mahalledeki çocukların uygunluğunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bu çalışma, 6-12 yaş arası çocukların ve ebeveynlerinin, çocukların yakın mahalleyi kullanmasını etkileyen mahallenin fiziksel ve sosyo-mekansal faktörlerini anlama konusundaki algılarını incelemektedir. Analizi tamamlamak için bu araştırma, çocuk dostu mahalle kavramı ve çocukların fiziksel aktivitelerini etkileyen fiziksel ve sosyo-mekansal faktörler hakkındaki literatürün incelenmesini içermektedir. Bununla birlikte, ebeveynlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler, saha gözlemi, haritalama ve çalışma alanındaki bitişik arazi kullanımının analizini de kapsamaktadır. Morfolojik analiz, mahalle morfolojisinin çocukların açık hava etkinlikleri ve ebeveynlerin mahalleye ilişkin algıları üzerinde etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuçlar, geleneksel mahalle morfolojisinin, çağdaş mahallelerin aksine, çocuk dostu bir çevre yaratmak için gerekli özellikleri koruduğunu göstermektedir. Bununla beraber, eski ve yeni mahallelerdeki sokaklar çocukların boş zaman etkinlikleri için önemli alanlar olmaya devam ediyor ve bu da sokakları oyun ortamları olarak yeniden tasarlama ihtiyacının altını çiziyor. Ebeveynlerin yabancılardan ve araç trafiğinden duydukları korkunun yanı sıra, savaşın çocukların mahalledeki açık hava etkinliklerine yönelik ebeveyn endişelerini artıraya çıkmıştır. Bulgular ışığında bu çalışma, gelecek nesil çocukların sağlığına ve refahına yardımcı olacak mahalle düzeyinde ortamlar yaratmayı amaçlayan şehir plancıları ve yetkilileri için çeşitli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the past few decades, there has been increasing recognition that the everyday environments of neighborhoods affect a child's brain structure and profoundly impact their health and well-being. However, childhood experiences within the neighborhood have witnessed a substantial transformation increasingly leading to children disappearing from the urban scene and a reduced frequency of children engaging in outdoor activities. This thesis aims to evaluate the child-friendliness of two modern neighborhoods in the city of Homs. In addition, this study examines the perceptions of 6-12-year-old children and their parents to grasp the physical and social-spatial factors of the neighborhood affecting children's usage of their neighborhood. To complete the analysis, this research involved a review of the literature about the child-friendly neighborhood concept and the physical and social-spatial factors influencing children's outdoor activity. It also included semi-structured interviews with parents, field observation, mapping, and an analysis of neighborhood land use in the study area. The morphology analysis reveals that neighborhood morphology has an influence on children's outdoor activities and parents' perceptions of neighborhood. The findings refer that the traditional neighborhood morphology retains essential features for creating a child-friendly environment, contrasting in contemporary neighborhoods. In addition, streets, in old and modern neighborhoods, remain significant spaces for children's recreational activities, emphasizing the need to reimagine streets as play environments. In light of the findings, this study proposes several suggestions for city planners and officials that aim to create neighborhood-scale environments conducive to the health and well-being of future generations of children.