Sanal bahis davranışı ve kendilik değeri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between online betting behaviors and self-esteem'
  1. Tez No: 958105
  2. Yazar: NİLBERNA GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı sanal bahis davranışı ile kendilik değeri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırmanın örneklem grubunu çevrim içi anket yöntemi kullanılarak ulaşılan 18-60 yaş arasında (Ort.=26.83 S.S=4.74) yer alan 58 kadın (%27.0) ve 157 erkek (%73.0) olmak üzere 215 kişiyi oluşturmaktadır. Katılımcılardan verilerin elde edilmesi için demografik verilerine ilişkin soruları içeren Demografik Bilgi Formu, Bahis Motivasyon Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğinde, sanal bahis motivasyonları ile kendilik değeri arasında bazı alt boyutlar düzeyinde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Bahis motivasyonu ölçeği ile Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği arasındaki korelasyon analizine göre, dışsal motivasyon – yansıma (r = .18, p.05). Demografik değişkenlere göre yapılan analizlerde, erkek katılımcıların sanal bahis motivasyonu puanlarının kadınlara kıyasla daha yüksek olduğu; yaş arttıkça motivasyonsuzluk düzeylerinin azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between online betting behavior and self-worth. The sample of the study consists of 215 individuals, including 58 women (27.0%) and 157 men (73.0%), aged between 18 and 60 (M=26.83, SD=4.74), who were reached through an online survey method. To collect data from the participants, a Demographic Information Form, the Gambling Motivation Scale, and the Rosenberg Self-Esteem Scale were used. When the findings were examined, statistically significant relationships were found between some sub-dimensions of online betting motivation and self-worth. According to the correlation analysis between the Gambling Motivation Scale and the Rosenberg Self-Esteem Scale, there were positive, low-level but significant correlations between external motivation – introjected (r = .18, p.05). In terms of demographic variables, it was observed that male participants had higher levels of online betting motivation scores compared to female participants.